Nyheter

Arenan har utsatts för sabotage

Publicerad 22 februari, 2018 12:31

Skillingaryds arena har varit utsatt för sabotage och vandalisering under en längre tid. Nu ska bevakning göra det lugnare.

Skillingaryds Arena

Under sportlovsveckan fick några av aktiviteterna flyttas till Vaggeryd då Skillingaryds Arena hade varit utsatt för vandalisering. Vi har pratat med Kent-Åke Svensson som är ansvarig för sim- och sporthallarna i kommunen.

– Ungdomarna hänger i entrén och har varit i de öppna utrymmen som inte är låsta. Dörrarna är trasiga, de har rökt inomhus, aluminiumskivorna i taket är sönder, de har eldat vid en dörr, slagit sönder tvålkopparna och handfatens vattenlås är trasiga på toaletten samt att alla brandsläckare har stulits. Allmänt stökigt. Det här kräver enorma resurser och pengar och man blir uppgiven och irriterad, säger Kent-Åke.

– Det har lugnat sig nu men det är väldigt tråkigt att ungdomarna inte har någonstans att ”hänga” utan att ta sönder saker och ting. Vi har fina anläggningar som vi vill ha öppna för allmänheten. Vi ska utöka bevakningen så att sabotagen inte är möjliga, avslutar Kent-Åke.

Hur bevakningen ska se ut är inte klart i nuläget, men sim- och sporthallschefen menar att något måste göras för att den ordinarie verksamheten ska fortsätta kunna bedrivas.

Kommentarer

29

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 29 kommentarer.

  1. Hel rätt Ellen
    Då vill bara jag tillägga att dom politiker som har tagit hit dom kan nog på sin fritid vakta Arenan.
    Det finns ett gammalt talesätt ” det man sår får man skörda ” men det finns en ljuspunkt i mörkret
    Det är val i år.
    Önskar en trevlig kväll.

  2. Anna
    Jag frågar mig varje gång jag läser en kommentar där det står att ungdomar har ingenstans att hänga.
    Visst har vi mycket i vår fina Skillingaryd. Det finns något för alla,unga och gamla. Vad hade vi,när vi växte upp o hänga på? Det fanns inte i vår värld ge sig ut o förstöra
    massa saker. Var finns föräldrar till dessa barn och ungdomar? Vill dom inte veta vad dom hittar på och var dom är ? Är det inte föräldrarnas skyldighet och uppfostra dom till att bli bra människor? Hur kommer dessa ungdomar att fostra deras barn när dom själva blir föräldrar. Dessa ungdomar måste lära sig att förstå att alla människor har skyldigheter och inte bara rättigheter i ett samhälle. Man blir ju mörkrädd att så mycket händer i Skillingaryd,där det har varit lugnt o skönt innan. Vet dessa individer inte vad dom ska hänga och bara hitta på massa skit,så kan dom banne mig hänga hemma hos föräldrarna.

  3. Haha tycker ni är så komiska. Ni sitter bara och gnäller över alla ungdomar hela tiden. Typiskt skillingarydsbor att inte våga ta tag i problemen. Ser ni ett problem då är det bättre att ni gör något åt det direkt. Istället för att skriva på detta forum och klaga. Med 100 procent säkerhet om någon av er hade konfronterat ungdomarna utan att hota med polis. Så hade de respekterat er. Felet ligger hos er fega människor som är rädda för barnen. Och tro mig jag har koll på alla små barn runt om i Skillingaryd och Vaggeryd

    1. Deden ,du som har koll på alla dessa små barn i kommunen. Du kan prata dem tillrätta. Kanske inte bara barnen ännu mer föräldrar som inte kan uppfostra sina barn.

    2. Jag har konfronterat ungdomarna vid flera tillfällen och blivit kallad ”gubbjävel” vid ett. Trots dessa konfrontationer där jag förklarat för dom att både jag och andra i närområdet runt UG har små barn som far illa av deras beteenden , ändå fortsätter dom. Nu har det dock varit lugnt i ett par veckor men man ser spåren efter dom på Konditoriets tomt . Nedskräpning på privat mark utan dess like.

    1. Och var finns deras föräldrar? Är det inte dom som ska fostra sina barn,är det inte dom som ska lära dom vad som är rätt och fel? Är det inte föräldrars skyldighet hålla reda på dom,vad dom gör,var dom är.
      Ge dom kärlek,umgås med dom. Det är ju det man vill att ens barn ska växa upp till ärliga,snälla omtänksamma och skötsamma.

  4. Anna du har tur du att du har det så jäkla bra .Du verkar ju leva i en skydda värld.fortsätt med det är sluta å å gnäll. Det är 2018 å inte 1970 flytta till en förort å se om dom gnäller som du gör.Nu orkar jag inte med det här tramset mer,Lycka till å hoppas du löser problemet.

    1. Nu är det som så att det har förts viss dialog med föräldrarna till dessa barn som håller på med dumheterna. Föräldrarna vet dock inte hur dom skall tackla detta. Hört av dom som bryr sig. Själv har jag fått mig till svars när jag konfronterat att dom tycker det är häftigt att hålla på så här. Jag är inte förälder till dessa utan till en 4 åring som försöker sova på kvällarna medans jag är ute och försöker skapa ro. Ska det behöva vara så här ?