Nyheter

Evald och gjuteri på öppet hus

Uppdaterad 8 november, 2018 19:46 · Publicerad 7 november, 2018 08:03

En film med Evald Andersson och en utställning om Skillingaryds Gjuteri. Det är huvudattraktionerna vid öppet hus på lördag.

17 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/17
Förberedelse för utställning
2/17
Inför utställning
3/17
Från Skillingaryds Gjuteri
4/17
Förberedelser
5/17
Evald Andersson
6/17
Var det bättre förr?
7/17
Evald Andersson var inbjuden gäst hos NBV
8/17
Evald Andersson från Ekhult gästade NBV
9/17
Öppet till NBV
10/17
Ola Hugosson skötte filmkameran
11/17
Lyssnade
12/17
Tedags
13/17
Dukat
14/17
Te väntade
15/17
Nadira Kilim och Laila Olausson från NBV
16/17
Redo för att lyssna
17/17
Uno och Gunilla Wallenberg kom till gästabudet

Det är Östbo Historiska Sällskap som har traditionellt öppet hus i NBV-lokalen i Skillingaryd och en arbetsgrupp har tagit fram materialet. Filmen med Evald Andersson spelades in av Ola och Linnéa Hugosson när NBV hade Afternoon tea i april i år. Evald berättade då om ”Var det bättre förr?”

Skillingaryds Gjuteri upphörde kring 1966 och på platsen finns i dag den nordligaste byggnaden vid Fågelforsskolan. Östbo har lyckats få tag på 39 bilder tagna av en yrkesfotograf med motiv från just gjuteriet. En del personer på bilderna är bekanta men en del hoppas man på lördag få hjälp med att identifiera av besökare.

Direkt i anslutning till aktiviteten i NBV-lokalen bjuder Skivaryds Samlarklubb in till visning av det järnvägsmuseum som Håkan ”Pinebo” Johansson är ansvarig för. Detta finns vid Bangårdsgatan-Artillerigatan.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.