Nyheter

Sju bekräftade fall av coronasmitta i Värnamo

Publicerad 20 april, 2020 18:49

Värnamo kommun informerade i förra veckan att ett särskilt boende hade fått ett första bekräftade fall av coronavirus och nu har antalet stigit.

Sedan Folkhälsomyndigheten informerade om att det finns en smittspridning av coronaviruset i landet har kommunens verksamheter på olika sätt arbetat aktivt för att förebygga smitta och för att vid behov kunna förhindra att den sprids vidare.

– Personalen jobbar för att förhindra smittspridningen och följer som alltid de basala hygienrutinerna samt alla rekommendationer från smittskydd Region Jönköping och Folkhälsomyndigheten, sa Ulrika Gustafsson, förvaltningschef omsorgsförvaltningen i förra veckan.

Man fortsätter den inslagna vägen men viruset sprider sig och i dag finns sju kända fall av coronasmittan i kommunens verksamheter.

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Medborgare i Värnamo

    Hoppas att omsorgsförvaltningen med förvaltningschef
    Ulrika Gustafsson ta på sig det fulla ansvaret för det fortsatta arbetet. 😷💉
    Förra veckan var det endast ett fall med konstaterad
    Corona plus ett mistänkt fall.
    Idag Måndag sju boende med smitta. 😪🤒
    Det är så stor spridning så man undra om det verkligen
    Är ett säkert boende? ❓