Nyheter

De omhändertagna hönsens öde är bestämt

Publicerad 14 augusti, 2019 08:41

Länsstyrelsen har fattat beslut om hönsens framtid

För några veckor sedan rapporterade vi om ett antal höns som hade lämnats i skogen kring Skillingaryd. Hönsen omhändertogs av Länsstyrelsen och placerades på ett djurhem i väntan på beslut om framtiden.

Nu har Länsstyrelsen beslutat att hönsen ska säljas/avyttras. De flesta är tuppar, som enligt Länsstyrelsen inte är så eftertraktade men man söker nya hem åt dem. Tio till elva stycken är unga viltfärgade brahmatuppar, troligen kläckta i våras. Det är en mycket stor, lugn ras. Om det finns några som är intresserade så uppmanas ni att kontakta Ingela Björklund, som är djurskyddshandläggare på Länsstyrelsen.

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Johanna Mörkhultet

    Nu är bilden rätt dålig, men skulle nog säga att det är rätt många av brahmorna som är hönor. De två tuppar jag ser är silkestuppar.
    Jag hoppas att någon vill ta sig an dem.