Nyheter

Kommundirektör välkomnar gemensam överförmyndarnämnd

Uppdaterad 18 november, 2020 10:47 · Publicerad 18 november, 2020 10:44

Kommundirektören Ulf Svensson välkomnar planerna på en gemensam överförmyndarorganisation i regionen.

På kommunstyrelsens sammanträde diskuterades utredningen om en gemensam överförmyndarnämnd. Politikerna i kommunstyrelsen ställde sig positiva till utredningen och har som ambition att bilda en gemensam överförmyndarnämnd mellan Gislaved, Gnosjö, Värnamo och Vaggeryds kommuner från och med den 1 januari 2023.

Ett beslut som välkomnas av Ulf Svensson, kommundirektör i Värnamo.

– Det här är något som alla kommuner vill göra. I dag har vi redan ett gemensamt kansli, men jobbar inte på samma sätt. Det här innebär ett mer enhetligt och rättssäkert arbetssätt. Det är en verksamhet som lämpar sig väl för att samarbeta och jag ser endast fördelar med det, säger Ulf Svensson.

Han ser stora möjligheter att Värnamo blir värdkommun för nämnden.

–Det gemensamma överförmyndarkansliet finns i dag i Värnamo, så det ligger nära till hands att det blir så, säger Ulf Svensson.

Läs mer om planerna här.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.