Om coronaviruset i dag: Valborgsfirande ställs in. 66 patienter vårdas idag på länets sjukhus och åtta personer har skrivits ut.
Coronaviruset i dag tisdag... 81 nya dödsfall
• Nationellt - internationellt
Folkhälsomyndigheten rapporterar 81 nya dödsfall. totalt är de nu jukdomsfall: 19 621 (kvinnor 10 793 – män 8 828), intensivvårdade 1 388 (360 – 1 028), avlidna, 2 355 (1 018 – 1 337)
Valborgsfirande ställs in.
• Regionalt
66 patienter får idag, tisdag 28 april 2020, sjukhusvård i Jönköpings län på grund av covid -19. 18 av patienterna får intensivvård. Ingen person med bekräftad covid -19 har avlidit på länets sjukhus det senaste dygnet.
• Lokalt
Igår meddelade kommundirektören Annika Hedvall att första dödsfallet kopplat till covid-19 inträffat inom äldreomsorgen i Vaggeryds kommun.
• Hög smittrisk
Risken för smittspridning av coronaviruset i Sverige bedöms som mycket hög. Folkhälsomyndigheten uppmanar människor med symtom att undvika sociala kontakter för att inte smitta andra.
Viruset smittar när droppar och sekret överförs, när någon hostar eller nyser, antingen direkt eller via kontakt mellan personer. Tvål och vatten skyddar mot smitta och även handsprit kan hjälpa om du inte har möjlighet att tvätta händerna noga. Hosta och nys in i ditt armveck och undvik att ta på ditt ansikte.
• Vi publicerar inte allt
När det händer saker i vår närhet som engagerar blir det väldigt lätt rykten och olika felaktigheter. Vi är därför noga med att kontrollera exempelvis kommenterar i våra tidningar och tar inte med sådana som är vilseledande. Vi har de senaste dagarna tagit bort ett tiotal sådana kommentarer, främst om ryktesspridning kring coronavirus på skolor.
• En bra plats för att få central information är https://www.krisinformation.se/
















Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.