Polisen har tillkallats till centrala Vaggeryd där de nu utreder en ”stökig situation” som visade sig vara att två män utsattses för misshandel och olaga hot. Uppdaterat
Nyheter
Två män utsatta för misshandel och olaga hot i centrala Vaggeryd

Polis och ambulans beordrades klockan 19.46 till en matbutik i Vaggeryd efter larm om slagsmål i anslutning till affären. En gärningsperson ska också ha jagat en man med någon form av tillhygge. Flera polispatruller anlände till platsen för att reda ut vad som hänt.
Polis har pratat med vittnen, målsägare, genomfört kontroller av personer och fordon och samlat in material för vidare utredning. I nuläget är ingen person misstänkt.
De drabbade personerna är män, en i 25-årsåldern och den andre i 40-årsåldern. Polisens presstjänst har inga uppgifter gällande männens skadeläge. Polisen kommer att skriva en anmälan om misshandel och olaga hot.

Kommentarer
1Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.






Det finns många ställen att kunna göra grönområden på, men att omvandla viadukten till ett och göra denne i långbänk förlorar handeln på.
Det behövs med det snaraste en övergång där!
Eller kanske rentav ta bort den befintliga viadukten och göra bilväg som den var förr via Klevalidens backe.
Kanske finns bättre framgång där..