Fotboll

Inget mål för Forsheda

Uppdaterad 11 september, 2021 20:49 · Publicerad 11 september, 2021 15:22

Forsheda IF föll något oväntat med matchens enda mål i bortamötet mot bottenlaget Moheda IF. Det enda målet kom efter tjugo minuters spel och trots lovvärda försök blev det inget FIF-mål denna lördagsmiddag.

Forsheda kom inte riktigt in i matchen och att man fick en spelare utvisad strax efter hemmalagets mål gjorde inte saken bättre.

– Jag är besviken. Vi kom igen bra efter paus utan att lyckas få till det. Tycker vi borde gjort åtminstone något mål eller till och med två, säger tränaren Jonas Blomberg.

För Moheda var det säsongens första seger. För Forsheda innebär förlusten att någon riktig topplacering inte kan nås. Nu får man rikta in sig på ett kommande derby hemma mot Värnamo Södra i nästa omgång. En match som det är lite ”bäst i stan” över.

– Vi ser fram mot derbyt. Det ska bli roligt att mäta krafterna med Södra, säger Jonas.

De två spelare som stack ut något mer än övriga i Forsheda var William Sandberg och Melvin Besic.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.