Efter 33 män som statsministrar var det i dag – med i minnet den kvinnliga rösträtten 100 år – dags för den första kvinnan på posten.
Nyheter
Efter 33 män - dags för en kvinna
Detta är inte en betald artikel.
Ämbetet Sveriges statsminister inrättades 1876. Då hade ämbetet justitiestatsminister delats upp i statsminister och justitieminister.
145 år har gått sedan Louis De Geer den äldre blev Sveriges förste statsminster. Det var den 20 mars 1876.
Magdalena Andersson, 54 (C) blir nu statsminister 34.
Hennes närmaste företrädare har varit Tage Erlander, Olof Palme, Thorbjörn Fälldin, Ola Ullsten, Ingvar Carlsson, Carl Bildt, Göran Persson, Fredrik Reinfeldt och Stefan Löfven.
Noteras kan att alla våra nordiska grannländer varit före Sverige med en kvinna på posten som statsminister.
Kommentarer
3Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Kompetens måste ändå vara det avgörande inte kön. Men det får vi hoppas att så är fallet här.
Det blev inte så länge.
Tydligen är så inte fallet för feminister, och finns viljan att förändra när hon har varit den styrande i sju år. Vi får se om hon också ska ”knäcka” gängen, men vi får ge henne en chans ändå.