Efter en anmälan från allmänhet stoppade polisen klockan 19.45 en A-traktor på riksväg 27 mellan Rydaholm - Bor. Vid kontrollen visade sig fordonet gå i 56 kilometer i timmen. Den manlige föraren är misstänkt för olovlig körning.
Nyheter
A-traktor gick i 56 – togs i beslag

Kommentarer
6Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.






Epa-traktorer får väl i vissa fall hålla lite högre hastighet beroende på motorns varvtal har jag för mig; till skillnad mot A-traktorn som får köras i max 30.
Kundskapen i media är låg, de håller inte isär skillnaden på A traktor och Epa traktor, vad som framgår i artikeln är Epa , -men är det verkligen så, kan det verkligen inte vara en A traktor redaktionen@skillingaryd.nu ?
Hur som helst är det 30 som gäller oavsett om du kör epa.eller a-traktor .
Förbjud dessa eländiga hinder på vägarna!
Finns många i Helsingborg som kör upp till 100
Korkad debatt. Lösningen på problemet: Sätt 50 km generellt, unga människor med bra fysik har ju mycket bättre reaktionsförmåga än till exempel en 80 årig person” i 110.
Eller ska vi sätta 50 på dem också? Tänk nu lite utanför boxen.
Alla nödvändiga kriterier i övrigt ska naturligtvis vara uppfyllda.