Nyheter

Villapriserna stiger i kommunen

Publicerad 8 februari, 2024 09:44

Villapriserna har gått upp i Värnamo kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 2 procent, visar de senaste siffrorna från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy tagit del av.

Villapriserna stiger på nytt i Värnamo kommun. Bild: David Alin

I hela Jönköpings län sjunker däremot villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på två procent.

Sammanlagt såldes 35 villor i Värnamo kommun mellan november och januari till ett genomsnittligt pris på 2,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 31 affärer vid den här tiden på året.

I hela länet såldes 364 villor för i snitt 2,6 miljoner kronor.

24 försäljningar av bostadsrätter

Mellan november och januari gjordes sammanlagt 24 affärer med bostadsrätter i Värnamo kommun. Det kan jämföras med 25 vid motsvarande tid i fjol.

De sålda bostadsrätterna i Värnamo kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,3 miljoner kronor.

I hela Jönköpings län såldes 394 bostadsrätter för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Två sålda fritidshus

Mellan november och januari gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Värnamo kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Värnamo kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,8 miljoner kronor.

I hela Jönköpings län såldes tio fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.