Nyheter

Lägenhetsbrand i Värnamo – en person rökskadad

Uppdaterad 21 februari, 2025 10:23 · Publicerad 21 februari, 2025 07:12

Vid sjutiden på fredagsmorgonen fick SOS larm om att det brann i en lägenhet på ett serviceboende på Åkermyntavägen i Värnamo.

2 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/2
Läsarbild från branden.
2/2
Läsarbild från branden.

Vid räddningstjänstens ankomst var det en fullt utvecklad lägenhetsbrand. Man gick in med rökdykare och släckte branden. Räddningsstyrkor från Värnamo, Bredaryd och Bor samt flera ambulanser och polis är på platsen.

– Branden började i en lägenhet och den intilliggande korridoren blev rökfylld. En person har förts med ambulans till sjukhus med lättare rökskador. Just nu håller vi på att tömma byggnaden på folk, meddelar räddningstjänstens ledningsoperatör.

Ingen person har skadats i samband med händelsen. Det är ännu inte klarlagt hur branden startat, rapporterar polisen vid åttatiden.


Uppdatering klockan 10.20:

– Räddningstjänsten klara på platsen. Vi lämnar nu över ärendet till fastighetsägaren som får i uppgift att sanera de skadade utrymmena. En del boenden kan flytta tillbaka redan i eftermiddag, berättar räddningstjänstens ledningsoperatör.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.