Nyheter

Körde trimmad moped

Publicerad 26 augusti, 2024 21:38

Polisen stoppade och kontrollerade vid 20-tiden en moped i Skillingaryd och föraren som är under 18 år är misstänkt för olovlig körning.

Polisen provkörde mopeden och det visade sig att den gick att köra i 65 kilometer i timmen och den konstaterades därför att vara trimmad.

Så fort som 65 får endast en så kallad lätt motorcykel gå och absolut inte en moped.

Mopedisten riskerar nu böter.

Kommentarer

34

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 34 kommentarer.

  1. Viktigt att inte bara jaga dem som säljer knark, misshandlar eller rånar folk utan även fortkörande mopedister. Trimmad moppe kan vara porten in i grov kriminalitet, så känns som en rimlig prioritering.

    1. Mikael Johansson

      Jaha, så nu snatteri och felparkering och köra trimmade mopeder ska vi helt bara bortse ifrån därför att det skjuts och sprängs varje dag. Är det så du tänker?
      Så vi ska ändra lagen? Just för att vi har annan hög kriminalitet så ska det från den 1 oktober bli tillåtet att köra trimmade mopeder och gärna A-traktorer som går som vanliga personbilar.

    1. Finns visserligen en felmarginal, men tror att poliser är kompetenta nog att avgöra om en moped är trimmad eller bara ”går för fort”. Varenda crossmoppe man träffar på i kommunen låter ju värre än en motorsåg. En otrimmad hör du inte.

  2. Man börjar ju undra. Polisen tar nästan allt sitt fokus på ungdomar som vill ha lite kul, polisen ger ju hårdare straff på mopedister och folk som kör a-traktorer men sådana som faktiskt begår exempelvis narkotikabrott får en extra chans för dom faller för ”grupptryck”. Så patetiskt.

  3. Jag är mopedförare nu och jag tycker allt är löjligt med att polisen lägger alla resurser på oss istället för allt annat kriminelt som sker. Min moppe går i 90 och det är inte en kotte som bryr sig men polisen gör allt för att det ska vara lagligt i denna värld.

    1. Skulle knappast tro att polisen lägger ”alla” resurser på att jaga mopedister.
      Det finns en anledning till att mopeder har begränsad hastighet, när du blir äldre och förhoppningsvis mogen för din ålder så kommer du att inse det

  4. Pratade med polisen i lördags i Vaggeryd då de hade tagit en kille vars moped gick i 68. Och han sa att ”allmänheten hade ringt in och klagat på mopedisterna” så ja, de har fokus och jagar mopeder rätt mycket just nu. Visst kan man tycka att de lägger resurserna på lite fel grejer och ja, de njuter nog rätt mycket av att jaga mopeder. Men samtidigt kan man sköta det lite snyggare om man åker trimmat och köra lugnt i samhället. Jag vet själv hur roligt det var när man var 15 år och åkte trimmat, halva nöjet var ju att dra polisen. Sedan verkar folk ha så mycket tid över idag så de måste ha något att gnälla om:)