Nyheter

Deltagarrekord i familjelopp

Publicerad 11 maj, 2026 11:17
Lagsida IFK Värnamo satte tonen inför seriespelet

Värnamo Hälsocenters familjelopp i Apladalen 9 maj genomfördes som ett kostnadsfritt och inkluderande motionslopp för barn och vuxna, med fokus på rörelseglädje och gemenskap.

4 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/4
Familjeloppet lockade rekordmånga deltagare. Bild: Värnamo Hälsocenter
2/4
Uppvärmning framför scenen i Apladalen. Bild: Värnamo Hälsocenter
3/4
Uppvärmning framför scenen i Apladalen. Bild: Värnamo Hälsocenter
4/4
Kajsa ko och Tryggvenallen var på plats. Bild: Värnamo Hälsocenter

Deltagarna kunde välja att gå, rulla, jogga eller springa någon av de två sträckorna på 1 kilometer eller 1,4 kilometer, med start och mål vid stora scenen i Apladalen.

Förmiddagen inleddes med utdelning av nummerlappar och en gemensam uppvärmning med hjälp av Gymmix, Tryggvenallen och Kajsa ko från IFK Värnamo, innan startskottet gick klockan 10.30 för båda distanserna. Loppet var kravlöst och öppet för alla åldrar och alla barn som deltog fick medalj, medan samtliga deltagare bjöds på frukt och dryck, sponsrade av City Gross Värnamo, efter målgång.

I anslutning till loppet ordnades även kringaktiviteter för hela familjen med navet, med stöd från lokala föreningar och samarbetspartners.

Arrangörer var Värnamo Hälsocenter tillsammans med bland andra En Frisk Generation och Värnamo kommun. Övriga sponsorer och samverkanspartners: Navet, Citygross, Finnvedsbostäder, Värnamo Sängkläder, IFK Värnamo, Värnamo City, Svenska Bio, Värnamo kommun, Värnamo Gymnastikklubb/Gymmix, Agdas café och Värnamo simhall.

Målet är att inspirera fler familjer att röra på sig tillsammans.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.