Under dagen har produktionen hos Vaggeryds Chark stått stilla efter SVT:s avslöjande om felmärkt falukorv.
Vaggeryds Chark stoppade produktionen

På Vaggeryds Chark:s hemsida finns information om att man brustit i rutinerna och man tar det på största allvar. Nu utökas råvaru- och märkningskontroll av råvaror, recept och märkning så att det stämmer överens. Kontrollerna sker mer frekvent och signeras i flera steg i produktionen.
Man överväger att anställa en erfaren platschef med tydligt ansvar för den dagliga driften.
Produktionen av korvprodukter ska vara igång igen imorgon, tisdag.
Vd:n Marcus Karlsson berättar:
– Sedan familjeföretaget bakom Vaggeryds Chark tog över verksamheten i november förra året – och succesivt tog fullt operativt ansvar – har vi arbetat med att gå igenom recept, råvaror, produktion, märkning och arbetssätt. I det arbetet har vi identifierat behov av att stärka flera delar av verksamheten, vilket Livsmedelsverkets rapport och medias granskning bekräftar. Det arbetet pågår med fullt fokus och kommer fortsätta framåt. Vårt mål är enkelt: det som står på förpackningen ska alltid stämma med innehållet. Kunder och samarbetspartners ska kunna känna förtroende för våra produkter. Det förtroende måste vi nu förtjäna igen genom tydliga åtgärder, öppenhet och bättre kontroll.

Vaggeryds Chark meddelar: "Det är viktigt att understryka att inga ingredienser har uteslutits medvetet. Däremot vill vi be om ursäkt för de brister som har lett till felaktigt innehåll i förhållande till innehållsförteckningen. Det ska inte förekomma.
Våra rutiner har brustit och det är vi mycket ledsna för. Livsmedelsverket konstaterar brister i rutinerna, vilket inneburit felaktig sammansättning av produkter och bristande dokumentation i spårbarhetssystemet. Det är det som gjort att innehållsförteckning inte stämt överens med innehållet. För en överskådlig bild av avvikelserna i rapporten, se tabellen ovan".














Ja ja lätt att pudla efter att tv och media kommit på er. Annars hade ni kört på som vanligt. Lärdom av detta vi kunder är inte dumma i huvudet, vi märker att det inte stämmer och ni går då medvetet ut och säger det är skinnet. Sen att inte alltid är nötkött i så SKALL detta skrivas i innehållsförteckning.