Nyheter

Liam, Jack och Max tog studenten

Uppdaterad 12 juni, 2026 18:49 · Publicerad 12 juni, 2026 18:46

Tre killar som är uppvuxna i Skillingaryd och som i stort sett gått i samma klass under alla år tog i dag studenten i Jönköping.

Liam, Jack och Max

Det handlar om tvillingarna Liam och Max Jönsson samt Jack Persson. Efter skolavslutningen i nian vid Fågelforsskolan i Skillingaryd fortsatte de vid Thorén Business School i Jönköping och i dag var det dags för 19-åringarna att ta studentexamen.

Skolgatan i Jönkping, tidigare gick trion vid Skolgatan i Skillingaryd

Kompisarna blev för övrigt de sista eleverna vid denna skola, vid Skolgatan i Jönköping men Fågelforsskolan blir kvar på Skolgatan i Skillingaryd. Liam och Max har bott kvar i Skillingaryd under gymnasietiden men Jack flyttat till Jönköping.

Nu blir det lite sommarlov även om vuxenlivet kanske sätter ordentlig fart framöver. Fast, högre studier kanske också väntar.

Studentfest hör ju till i kväll och sedan blir det en skolresa. Kanske, kanske fortsätter kompisarna tillsammans med studier. Framtiden får ge svar.

Jack, Liam och Max

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.