Nyheter

SD: Ansvarsfullhet och tydliga prioriteringar får ekonomin att grönska

Uppdaterad 16 juni, 2026 10:00 · Publicerad 16 juni, 2026 09:57

Sverigedemokraterna vill se färre nya utvecklingsprojekt och större fokus på kommunens kärnverksamheter. I partiets budgetförslag lyfts framför allt viadukten, personalförsörjningen inom omsorgen och resurser till skolan fram som prioriterade områden.

Sverigedemokraterna, med gruppledaren Jan Cherek i spetsen, vill se färre nya utvecklingsprojekt och större fokus på kommunens kärnverksamheter. Bild: David Alin

Samtidigt riktar partiet skarp kritik mot vad man beskriver som en kultur av kostsamma utredningar och projekt som aldrig blir verklighet.

– Vi ska inte starta en massa nya projekt. De investeringar vi gör måste vara nödvändiga och genomförbara, säger gruppledaren Jan Cherek (SD).

Den största satsningen i budgeten är viadukten, där partiet vill avsätta 100 miljoner kronor. Trots att SD i andra sammanhang varnat för ökande investeringar menar partiet att vissa projekt är så viktiga att de inte kan skjutas på framtiden.

– Viadukten är själva nerven i Värnamo. Det är en investering som måste göras, även om den är dyr, säger han.

En stor del av kritiken riktas mot kommunens långsiktiga planering.

– Ett återkommande problem är att kommunen beslutar om projekt långt innan det finns ekonomiska förutsättningar att genomföra dem. Därefter genomförs utredningar som kostar betydande summor, samtidigt som projekten skjuts på framtiden.

Han lyfter viadukten som ett exempel, där flera utredningar genomförts under många år samtidigt som kostnaderna successivt har ökat.

– Vi lägger miljoner på utredningar som sedan blir inaktuella innan projekten genomförs. Det dränerar investeringsbudgeten.

Även ombyggnaden av Götavägen får kritik. SD vill minska omfattningen av projektet och ifrågasätter bland annat planerna på utbyggda cykelstråk.

– På Götavägen finns redan en fungerande cykelväg på ena sidan av vägen, vilket historiskt sett har varit tillräckligt. Att anlägga cykelvägar på båda sidor framstår inte som nödvändigt. Samtidigt måste hänsyn tas till de boende längs vägen, säger Jan Cherek (SD) och fortsätter:

– Många fastigheter saknar utrymme för samtliga bilar på den egna tomten. Om vägbredden minskas till sju meter uppstår frågor kring parkering, busstrafik och framkomlighet för utryckningsfordon till sjukhuset. Dessa aspekter måste analyseras noggrant innan beslut fattas. Vi anser också att den utredning som ligger till grund för projektet är för gammal. Den genomfördes 2020 och teknik- och fritidsförvaltningen har själv bedömt att en ny utredning behövs

Omsorgen är ett annat område som partiet lyfter fram i budgeten. Enligt SD är det inte lönen som främst får anställda att lämna kommunen, utan arbetsmiljön och schemaläggningen.

– Flera vittnar om att de får sämre lön hos sin nya arbetsgivare men ändå väljer att lämna kommunen, eftersom arbetsvillkoren är bättre.

Partiet avsätter särskilda medel för att förbättra schemaläggning och arbetsmiljö under de kommande tre åren.

– Syftet är inte att finansiera sociala aktiviteter utan att skapa konkreta förbättringar som stärker arbetsmiljön och gör kommunen till en attraktiv arbetsgivare. Pengarna ligger centralt under kommunledningen. Förvaltningarna måste ansöka om medlen och redovisa hur de ska användas. På så sätt säkerställs att resurserna används effektivt och följs upp på ett tydligt sätt.

På skolområdet vill SD skapa större möjligheter att behålla mindre skolor och samtidigt stärka tryggheten i klassrummen. Partiet menar att den nya lagstiftningen som ger lärare ökade möjligheter att avvisa störande elever också kräver att det finns personal som kan ta emot eleverna utanför klassrummet.

– Det räcker inte att lyfta ut en elev om ingen tar ansvar för vad som händer efteråt. Vi ser därför ett behov av personalfunktioner som ansvarar för studiero och ordning i skolmiljön och som kan hantera situationerna på ett professionellt sätt.

När det gäller den framtida simhallen öppnar SD för en privat lösning. Partiet bedömer att en kommunalt byggd simhall riskerar att bli betydligt dyrare än tidigare beräkningar och vill därför undersöka möjligheten att låta privata aktörer stå för byggnation och drift.

– När det gäller simhallen anser vi att beslut måste fattas snabbare än i dag. Därför har vi föreslagit att privata aktörer ska bjudas in för att undersöka möjligheterna att bygga och driva anläggningen. Den kalkyl på 402 miljoner kronor som tidigare presenterats bedömer vi som orealistisk. Om byggstarten dröjer ytterligare flera år kommer kostnaden sannolikt att närma sig 500 miljoner kronor. Detta skulle medföra mycket höga kapitalkostnader för kommunen, säger Jan Cherek (SD) och fortsätter:

– Samtidigt visar erfarenheter från andra kommuner att kommunalt drivna simhallar sällan går med ekonomiskt överskott. Ett privat alternativ skulle kunna minska både investeringskostnaderna och delar av driftkostnaderna. Vi ser därför positivt på att utreda alternativa lösningar innan kommunen fattar beslut om en omfattande investering.

Sammantaget bygger partiets budget på att prioritera kärnverksamheterna, genomföra nödvändiga investeringar och samtidigt visa större återhållsamhet med nya projekt.

– Även om vi vet att vårt budgetförslag inte kommer att vinna omröstningen i fullmäktige vill vi tydligt visa kommuninvånarna vilka prioriteringar vi anser är viktigast för Värnamos framtid, avrundar Jan Cherek (SD).

Sverigedemokraterna föreslår bland annat:

* Tre miljoner kronor under 2027 och sju miljoner kronor under 2028 i utökad budget till barn- och utbildningsnämnden för satsningar på för trygghet, studiero och elevhälsa

* Två miljoner kronor under 2027 och 2028 i utökad budget till omsorgsnämnden för en äldreomsorgssatsning

* 4,6 miljoner i utökad budget till medborgarnämnden för ökade placeringskostnader

* En central lönepott på 60,6 miljoner kronor

* En fördubbling av friskvårdsbidraget

* 8,9 miljoner kronor i utökad budget till kommunstyrelsen för ökade hyreskostnader

* 4,8 miljoner kronor i utökad budget till kommunstyrelsens pott för oförutsedda behov

* En och en halv miljon kronor till kommunstyrelsen för en satsning på civil beredskap och trygghet

* En miljon kronor till kommunstyrelsen för en fortsatt satsning på landsbygdsmiljonen

* En ny viadukt

* Renovering av Finnvedens gymnasium

* Ombyggnation av Värnamo stadshus

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.