Nyheter

Kommunen svarar: Ökad självständighet bakom ny lunchlösning i daglig verksamhet

Publicerad 6 juli, 2026 17:12

I fredags berättade vi om vårdnadshavare/god man som var upprörd över att lunchhanteringen vid daglig verksamhet skulle förändras i höst. I eftermiddags kom information bakom beslutet, ut på kommunens hemsida.

Informationen i sin helhet som delgivits på Vaggeryds kommuns hemsida: Deltagare inom daglig verksamhet kommer från och med den 1 september 2026 i huvudsak att ta med egen lunch till sin sysselsättning. Förändringen är en del av arbetet med att stärka självständighet, delaktighet och möjligheten att leva som andra i samhället.

I dag erbjuds deltagare på daglig verksamhet lunch från kommunens kostenhet. Maten levereras i kantiner och serveras av personal. Från och med september införs en modell där deltagarna tar med sig egen lunch, på samma sätt som många andra gör till sina arbetsplatser.

Bakgrunden är både verksamhetens uppdrag och önskemål som deltagare själva har uttryckt under flera år.

– Vi hör ofta från våra deltagare att de vill vara som alla andra. Att planera för, och ta med sig, sin egen lunch till jobbet eller den dagliga verksamheten är för många en naturlig del av vardagen. Den här förändringen handlar om att skapa förutsättningar för ökad självständighet, delaktighet och självbestämmande, säger Jessika Holmkvist, verksamhetschef.

Arbetet med förändringen har pågått sedan 2023. Chefer, medarbetare och deltagare har tillsammans sett över möjligheter, fördelar och risker. En riskbedömning har genomförts och verksamheten har tagit fram lösningar för de utmaningar som kan uppstå.

Förändringen berör cirka 70 personer och utgår från individuella behov och förutsättningar.

– Lösningarna kommer att se olika ut för olika personer. För vissa kan det handla om att planera och göra matlådor tillsammans med stöd från personal, för andra om att själva ordna eller köpa mat från butik eller restaurang. Stödet kring lunch kommer inte att försvinna, utan anpassas efter varje deltagares behov, säger Jessika Holmkvist.

Information har getts till deltagare, gode män och andra berörda. Förändringen har samverkats med riksförbundet FUB inför förändringen.

– Den här förändringar handlar om att stärka individen och ta till vara på deltagarnas egna önskemål om att planera, inte om ekonomi. Beslutet har fattats på verksamhetsnivå och förändringen kommer att följas upp och utvärderas efter genomförandet, avslutar Jessika Holmkvist.

Fakta

  • På den dagliga verksamheten finns god tillgång till mikrovågsugnar för uppvärmning av medhavd mat.
  • Personal kommer att ge stöd utifrån deltagarnas behov.
  • Det kommer även att finnas rutiner för reservlunch om en deltagare har glömt att ta med sig mat.
Källa: Vaggeryds kommun

2 svar på “Kommunen svarar: Ökad självständighet bakom ny lunchlösning i daglig verksamhet”

  1. Jag vet att ingen brukare ha fått infomation om detta och ingen ha önskat detta. Detta är något ni hittat på. Att skriva att de är brukarnas önskemål stämmer inte. De är ren lögn.
    Jag vet att alla vill ha som det ha varit. Med riktig husmanskost och att alla brukare har rätt att få välja om man vill äta eller inte. De är en trygghet samtidigt ett fint val att få önska äta på plats och få i sig nyttig mat. För alla kommer börja äta skräpmat och alla blir sjuka. Då blir de vården som få ta den smällen att dom blir sjuka istället. Detta gynnar ingen. Så dom ha rätt att få ha kvar lunchen och maten. Det är en självklarhet att dom ska få ha de. Att börja hjälpa och ge dem den livsglädjen att få en bit riktig mat om dagen serverad. De är de minsta de begär. Så mycket de för kommunen hjälper med olika sysselsättningar är de inte mer än rätt att de få ha kvar sin mat.

  2. För det första undrar jag var den informationen har hamnat? Inte ett ord har vi i alla fall fått höra om detta.
    Och samma sak om önskemål att deltagarna önskar ta med egen mat. De som vill gör ju redan det. Och det är ett fåtal.
    Om man räknar microugnar till antalet deltagare så är det väldigt få microugnar. Och ska då alla värma sin mat samtidigt kommer det bli kaos. De sista får äta när dagens arbete tar slut. Även personalen behöver få i sig mat.
    Dessa personer betalar ju för sin mat. Det är ju inte så att de blir bjudna precis. Men inget får ju kosta för dessa individer. Inte ens frukt bjuds de på längre. Och vad kommer en del att äta? Panpizza och annat onyttigt!
    Här får de vällagad mat och grönsaker.

    Jag förstår inte egentligen vad detta handlar om. Har ni som bestämt satt er in i personalens roll i detta? Vad mycket mer jobb det kommer att bli att hålla lugnet och hinna hjälpa alla att värma och fixa sin mat på DV?
    Istället för att sitta ned med deltagarna och ha en trevlig lugn stund under måltiden kommer det bli kaos!
    Våra deltagare är en redan utsatt målgrupp och vissa klarar sig inte utan Assistans.
    Ni menar att deltagare ska gå och köpa sin mat. Men hur? Så många som inte har tillgång till sina pengar. Och hur mycket dyrare blir inte det?
    Jag kan inte se att det kan vara många som bett om att få förbereda matlåda själva.
    De som bor själva, som knappt lagar nån mat. Men de får i alla fall en bra måltid på DV.
    Man kan ju börja undra varför många av deltagarna har hjälp och stöd när ni verkar tycka att de ska klara av detta själva.
    Gör om gör rätt. Och tänk ett varv till.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.