Värnamo kommun noterar i juli den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan november 2008.
Lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda på 17 år
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Värnamo kommun med 1,7 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 9,2 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under juli månad rapporterade Värnamo kommun en total arbetslöshet på 4,4 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (–0,3 procentenheter. Även i Jönköpings län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 772 av 17 545 invånare i åldern 16 till 66 år i Värnamo kommun var inskrivna som arbetssökande (48 färre än i juli i fjol).
Det är nioende månaden i följd som arbetslösheten i Värnamo är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.
Värnamo är inte den enda kommunen i Jönköpings län där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i elva av 13 kommuner. Störst är minskningen i Sävsjö, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. .
Värnamo hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Jönköpings län och nu växer klyftan (4,4 procent i kommunen, jämfört med 5,4 procent i hela länet). Habo har den lägsta arbetslösheten i länet (3,3 procent), medan Nässjö har den högsta (7,1 procent). För att Värnamo skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Habo skulle 193 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juli jämfört med året innan (–0,6 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 240 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 9,2 procent i Värnamo under juli månad, motsvarande 426 av 4 630 personer. Det är 1,7 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−78 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 17:e månaden i följd. Sedan februari 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 12,0 till 9,2 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan november 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 4,8 procentenheter i Värnamo. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,4 procentenheter).
Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Värnamo om man jämför med andra kommuner i Jönköpings län. Gnosjö har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Habo har den största.
Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Värnamo lägre än i Jönköpings län som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 0,4 procentenheter.






Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.