Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Gnosjö kommun. Även i hela Jönköpings län sjunker arbetslösheten.
Arbetslösheten minskar något
Under juli månad rapporterade Gnosjö kommun en total arbetslöshet på 4,4 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (–0,1 procentenheter. Även i Jönköpings län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 205 av 4 659 invånare i åldern 16 till 66 år i Gnosjö kommun var inskrivna som arbetssökande (tre färre än i juli i fjol).
Det är 16:e månaden i följd som arbetslösheten i Gnosjö är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.
Gnosjö är inte den enda kommunen i Jönköpings län där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i elva och 13 kommuner. Störst är minskningen i Sävsjö, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter.
Gnosjö hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Jönköpings län och nu växer klyftan (4,4 procent i kommunen, jämfört med 5,4 procent i hela länet). Habo har den lägsta arbetslösheten i länet (3,3 procent), medan Nässjö har den högsta (7,1 procent). För att Gnosjö skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Habo skulle 51 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juli jämfört med året innan (–0,6 procentenheter)och ligger nu på 6,5 procent. 240 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 7,9 procent i Gnosjö under juli månad, motsvarande 120 av 1 519 personer. Det är 0,8 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−11 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 16:e månaden i följd. Sedan mars 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 9,5 till 7,9 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 3,5 procentenheter i Gnosjö. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−0,7 procentenheter).
Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,3 procentenheter). I juli var 6,0 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 29 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med ett personer på ett års sikt.
Källa: Newsworthy



Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.