Nyheter

Ge framtidens vuxna en chans att lyckas

Publicerad 4 september, 2026 15:04

Detta är inte en betald artikel.

Våra unga har alltid fått nöja sig med smulorna under Tidöregeringens tid vid makten. Allra tydligast blev det när Statsminister Ulf Kristersson (M) presenterade sin så kallade reformbudget 2024.

Då gick hela 582 procent mer till skattesänkningar än till landets skolelever. I reda pengar 24,7 miljarder till skattesänkningar mot 2,9 miljarder till skolan.

Denna politik drevs igenom trots att Skolverket larmat om att skolor misslyckas med att ge elever det särskilda stöd de enligt skollagen har rätt till.

För ett år sedan var vi många som hoppades på en förändring efter skolminister Simona Mohamssons (L) löfte om en " historisk budgetsatsning".

Men vad hände? SKR:s (Sveriges Kommuner och Regioner) uträkning visade att satsningen i själva verket gav 0 kronor per gymnasieelev.

Nu är det valrörelse och Tidöpartierna trumfar över varandra i ett fyrverkeri av nya löften. (SD) ska stoppa nedläggning av landsbygdsskolor. (M) skall förlänga undervisningstiden. (L) lovar höjda lärarlöner och att införa maxtak på 20 elever per klass. (KD) vill hålla kvar underkända elever i grundskolan tills de fyller 18 år, alltså två år efter att kompisarna har slutat skolan.

Var för sig kan säkert förslagen ha sina fördelar, men det finns två fundamentala problem med högerns skolpolitik.

För det första flyttar de orättvist över skolans strukturella problem till den enskilde eleven. Sanningen är att det är regeringens ensidiga skattesänkningar som äventyrar kvalitén och arbetsglädjen för elever och lärare. När expertmyndigheterna Skolverket och Skolinspektionen larmar om brister väljer regeringen att blunda, eller vifta bort kritiken med löften om framtida satsningar.

För det andra saknar Tidöpartierna trovärdighet. Samtidigt som de talar om skolsatsningar fortsätter de att utlova skattesänkningar som dränerar möjligheten till förbättringar för elever och lärare. (M) vill ha nya jobbskatteavdrag och skattefritt aktiesparande upp till en halv miljon.

(L) som vill se fler miljardärer i Sverige kräver sänkt bolagsskatt och (KD) vill helt slopa reavinstskatten på bostäder.

Det går inte ihop. Det finns pengar till satsningar i skolan, men bara om vi stoppar fler skattesänkningar.

Socialdemokraterna har i sin budget 2026 valt att öka anslagen till den hårt pressade skolan.

Nu behövs en verklig satsning på de unga som utgör Sveriges framtid.

Forskningen är glasklar: elever som får rätt stöd i grundskolan når oftast godkända betyg och de som fullföljer gymnasiet lyckas i vuxenlivet. Dessutom visar erfarenheten att fler vuxna i skolan stryper gängens rekrytering. Man måste våga se det uppenbara sambandet mellan högerns skattesänkningar som underminerar de ungas möjlighet att lyckas och känna framtidstro.

Socialdemokraterna i Vaggeryds kommun
Robert Alkemark

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.