Till kommunfullmäktiges sammanträde i augusti hade allmänheten haft möjlighet att skicka in frågor till politikerna. I del fyra av vår artikelserie svarar politikerna på frågor om bland annat behöriga lärare, rehab och relax samt höga hyror.
Valdebatt i Gnosjö kommunfullmäktige - del fyra
Johan Malm (C) började med att läsa upp de sju frågorna insända av ”Pia och andra Gnosjötjejer”. En del var liknande tidigare frågor man redan debatterat.
Fråga 1:
Hur tänker ni om skolorna och att kunskapen på eleverna har drastiskt försämrats. Hur viktigt anser ni det är att man anställer enbart behöriga lärare och varför görs inte det idag som en prioritering? Är det på grund av besparingar?
Fråga 2:
Hur ser ni på att det slutat så många lärare på GKC och det anställs obehöriga lärare? Vad tänker ni göra åt det? Jag som inte bor i Gnosjö men arbetar som behörig/legitimerad gymnasielärare inom GGVV fått höra mycket från säkra källor om GKC. Hur ska ni säkerställa att lärarna är behöriga och kunniga så ni får tillbaka ett gott rykte igen?
Fråga 3:
Hur kan man göra kommunen mer attraktiv för medelålders invånare och uppåt, för att ni ska få behålla dem i er kommun?
Johan Malm (C):
– Det har vi ju faktiskt berört rätt mycket innan ikväll.
Fråga 4:
Hur ska ni lyfta samhället för det ska bli attraktivt och få nya kommuninvånare?
Johan Malm (C):
– Samma här, det har vi också berört så ni väljer själva om ni kommit på något mer.
Fråga 5:
Hyrorna är mycket höga i Gnosjö. Det gäller kommunalt som privat. Det påverkar också inflyttning. Vad är det som gör att hyrorna är högre än i många andra samhällen/ städer, ex. i Jönköping?
Fråga 6:
Rehab och spa, vad är tanken med det? Går det med vinst eller ska det drivas privat? Förklara hur ni planerar om det.
Fråga 7:
Hur ska vi locka hit fler barnfamiljer?
Johan Malm (C):
– Ja, den frågan har vi ju redan avhandlat.
Camilla Karlsson (S):
– Jag börjar med att tacka Pia och Gnosjötjejerna. Att anställa obehöriga lärare på grund av besparingskrav eller bristande rekrytering dränerar skolans kvalitet och skadar kommunens rykte. Socialdemokraterna vill att kommunen tar ansvar för att erbjuda konkurrenskraftiga löner, goda arbetsvillkor, fler specialpedagoger och kompetensutveckling så att GKC och våra grundskolor blir attraktiva arbetsplatser för legitimerade lärare.
Attraktiv kommun med nya invånare. Det handlar om livskvalitet i alla åldrar, en stark välfärd, avgiftsfri barnomsorg för familjerna, bra kommunikationer och ett aktivt samhällsbygge.
Frågan om hyran och bostadsbyggande. Hyrorna påverkas direkt av tillgången på bostäder. Socialdemokraterna i Gnosjö har länge drivit på att kommunen ska ta på ledartröjan för att öka bostadsbyggandet. Det nuvarande styret har valt en passiv väg och önskar att någon annan ska bygga. Jag har ingenting emot privata aktörer och byggen, men kommunen måste kliva fram, ta ledartröjan och aktivt skapa förutsättningar för fler prisvärda bostäder.Det pressar hyrorna och gör att unga och äldre har råd att bo kvar.
Rehab och spa. Kommunala anläggningar ska ställas till invånarnas förfogande för folkhälsa, friskvård och rehabilitering. Det ska i första hand ses som en välfärdsinvestering för invånarnas hälsa.
Sedan då att locka barnfamiljer. Vår tydligaste besked är avgiftsfri barnomsorg kombinerat med mindre barngrupper, trygg skola och ett ökat bostadsbyggande där kommunen tar täten.
Jan-Olof Bengtsson (M):
– Tack Pia och Gnosjötjejerna. Då svarar jag på fråga ett.
Resultatet, det stämmer ju inte riktigt att det är så drastiskt sämre, men som ni såg i min tidningsartikel så tycker jag det är för dåligt och det står jag för fortfarande. Så vi är inte alls nöjda men vi fick en dragning efter semestern, på första skolmötet, där ser man ju vad som skiljer när man har haft sommarskola. Så det är 76 procent behörighet till yrkeslinjen nu. Sverigegsnittet är 83 procent. Före sommarskolan så var det 31 som inte var godkända. När vi har haft sommarskola så är det 25 stycken bara. Så det är sex stycken som kan lösa det på två veckor i sommarskola.
Då kan man ju alltid fundera på: måste vi verkligen dra det till den sista minuten innan snöret går av? Det kan man ju fundera på, men vi ser att det gör nytta. Sedan kommer vi analysera det här jättemycket mer inom skolan och alltihop, och se vad det beror på. Vi har förhållandevis bra behörighet på våra lärare men det kan ju alltid bli bättre. Vi måste även bli attraktiva som arbetsgivare för att få lärare att söka till oss. Det är också viktigt.
Sedan är det ju inte vi politiker som styr detta i hela kommunen. Det är förvaltningen som styr. Det är en hur fråga egentligen här tycker jag. Men sedan måste vi göra de instrument för att kunna få hit lärare, absolut. Det har vi gjort tidigare, vad jag vet. GKC, den frågan så har vi ju innan varit förskonade i väldigt, väldigt många år med att inte byta ut någon personal Det stämmer ju det Pia skriver här, att det nu har slutat ett antal lärare och nya har rekryterats. Det har varit ett problem att hitta behöriga lärare. Men däremot har man fått in några stycken som har bra erfarenhet av de ämnena som man ska jobba med. Någon av de ska då läsa upp sin lärarinformation. Men visst är det en utmaning, absolut.
Sedan blev det så att eftersom den här IM-gruppen, det är alltså för er som inte vet de som inte har godkända betyg, den blev inte så stor. Där kunde man frigöra resurser från de lärarna som var tänkta för de 31 personer som bara blev 25 nu. Då kan man använda de plus personal från vuxenskolan som inte kom i gång. Då kan man använda de i befintliga organisationen.
Men vårt fokus är att den samlade kompetensen inom vuxenskolan ska säkerställa en undervisning av hög kvalitet för våra elever. Så vi jobbar med frågan hela tiden. Men som sagt, vi har varit förskonade i väldigt många år att inte byta något personal. Det är alltid tråkigt när folk sluta, det vet vi. Men ibland kan det kan komma nya, bra idéer utav att man byter personal också. Tack.
Mikael Carlsson (C):
– Ja, då går vi in på fråga fyra av sju igen. Jag fick visst inte med allt där allt innan. Det är en viktig frågor och det finns ju faktiskt lite mer att göra för att ta tag i att flytta hit eller minska avfolkningen. Vi har ju lite problem, faktiskt, som jag har fått till mig. Det går inte att bevisa i förhand, utan det får vi ju se kvitto till hand ifall vi lyckas driva igenom det här med kraftigt sänka tomtpriserna som vi driver i Centerpartiet. För det är många som har klagat på höga tomtpriser och det hänger ju säkert ihop med att bankerna är lite kinkiga när man vill bygga i Gnosjö kommun.
Där så handlar det återigen, tänker jag, att antingen måste du ha drivna kommuninvånare eller så måste du ha drivna politiker som försöker ändra på saker. Jag har fått in att banken bara belånar upp till sextiofem procent och det är ju lite lite. Det blir ju jättetungt för en yngre familj som vill bygga ett nytt hus. Särskilt i kombination med höga tomtpriser. Då kan man ju som sagt göra lite saker. När jag och min fru, tänkte bygga, vi började fundera någonstans 2015, 2016. Då hade vi en väldigt driven invånare i Hillerstorp, som tyvärr inte lever längre. Men han snappade ju upp det här. Han visste att vi hade ett problem. Kollade vilka banker som var smidigast just nu. Sedan ordnade han ett möte med oss på Nordea i Värnamo. Där fick vi komma ner ihop med honom och ha ett möte för att vända och vrida på olika möjligheter för att finansiera. Måste vi låna upp alltihopa eller kan vi räkna på att vi gör visst eget arbete själv som en egen insats istället? Det lyckades vi med och det blev jättebra.
Så när jag hörde detta så har jag faktiskt tagit kontakt med Sparbanken Tranemo och pratat med deras VD och jag håller på att planera att göra en ny sådan träff med de som är intresserade av att bygga i kommunen. Så att det finns mycket att göra om man vill. Ibland ska man inte bara nöja sig med att säga: Tomtpriserna kan inte sänkas eller bankerna vill inte belåna mer, det kan finnas banker som vill låna ut pengar ändå. Det kommer det alltid finnas. Det var det. Tack.
Jirka Bärnlund Fors (C):
– Tack så mycket. Jag tänkte bara ett snabbt bingo här på fråga tre, fyra och sex. Rehab och spa, vad är tanken med det? Går det med vinst eller ska det drivas privat? Jag sitter ju inte i allmänna utskottet, men jag vågar nästan rista mig till att säga att det inte går med vinst, tror jag. Centerpartiet motionerade ju om att utreda möjligheten att arrendera ut driften av rehab och, och relax. Men givetvis bibehållet att rehabdelen får ju kommunen använda då med regionen så att man inte binder bort den möjligheten. Det hoppas jag ska utredas. Men det viktigaste är att vi får till en god verksamhet där. Det i sin tur höjer ju attraktiviteten. För kanske till och med att vi kan sätta upp spa-skylten igen där ifall vi arrenderar ut det och någon extern kan driva det, kanske med en restaurang, kanske till och med med rättigheter. Då helt plötsligt har vi höjt attraktiviteten med flera pinnhål på en gång. Det var det. Tack.
Daniel Elmqvist (SD):
– Ordförande. Tack. Pia och andra Gnosjötjejer för era frågor. Jag sitter i Järnbärarens styrelse och då skulle jag kunna svara på den här frågan om dyra hyror i Gnosjö och det har jag kollat upp nu. I Gnosjö kommun är hyrorna generellt lägre än både riksgenomsnittet och jämförbara kommuner. Så att, om man tittar på en helt nyproducerat hus här som Tappers hus, ja nyproducerat är tyvärr jättedyrt. Det är dyrt att bygga och det ska skrivas av.
Då tänkte jag svara lite mer till Camilla där. Vi som sitter i Järnbäraren har fått till oss, det finns en förening för allmännyttan där vi kan söka stöd också. Vi behöver inte bygga i Gnosjö nu för att vi måste fylla på först i de lägenheter vi har tomma. Vi tittar på vissa områden här, vi vet var vi skulle kunna bygga. Det finns, jag kan inte avslöja för mycket men vi ligger inte på latsidan här, utan vi tittar på att här skulle vi kunna bygga. Så att behöver det byggas, så är jag inte alls rädd utan att Järnbäraren kommer göra det. Tack för ordet.
Niclas Huuva (KD):
– Tack ordförande. Nu var du inne på min fråga, kära Daniel. Nej, men alltså Camilla, du sa ju just det här med att du tycker att kommunen ska ta ledartröjan för att öka bostadsbyggandet. När vi har rätt mycket tomt i vår kommun. Minskad befolkning med mera och då ska vi bygga mer anser du eller inte? Så Daniel, bra poäng där. Den andra frågan här hur kan man göra kommunen mer attraktiv för medelålders invånare och uppåt för att ni ska få behålla de i kommunen?
Nu säger jag någonting ingen av er har sagt i den här salen. Upp med en bar och en pub som är kvällsöppet. Alla går inte, ursäkta detta, alla går inte i kyrkan, alla är inte på innebandyn, alla är inte på fotbollen, alla är inte och rider till exempel då. Det är ju så att vi har ju alla olika nivåer av intressen i vårt liv. Vi fokuserar naturligtvis mycket på barnfamiljer, absolut. Vi vill få in barnfamiljer till kommunen, absolut. Men vi glömmer de där emellan. Så det var lite grand där.
Sedan var jag just nyfiken på Camillas där med att öka bostadsbyggandet så som det ser ut i dag. Det känner jag som helt utopi och framför allt som Daniel och jag sitter i Järnbäraren. Blir det en fråga från kommunen om att bygga eller hjälpa till eller vi själva tar beslut så kommer vi bygga lägenheter. Punkt, slut. För att möta det behovet. Hur den privata sidan ser ut att bygga, det kan inte vi svara på naturligtvis. Det får de själva stå för, det privata näringslivet. Tack.
Kristin Hästmark (M):
– Tack ordförande och som svar på Pia och andra Gnosjötjejers fråga. Jättebra redovisat från Järnvärdens styrelseledamöter här. Vi ligger i snittet med jämförbara kommuner runt omkring oss. Men Järnbäraren har ju också ett ansvar att hålla hyrorna på en nivå som är rimlig för hyresgästerna. Det har man ett ansvar som allmännytta och gör också så. Men man måste också ha en ekonomi för att kunna behålla, utveckla och restaurera det bestånd man har. Nog om hyrorna.
Rehab och relax. Vi Moderater, vi välkomnar självklart privata initiativ men jag vill också påstå att det finns ingen kommunal verksamhet som går med vinst i vår kommun. Vi subventionerar äldreomsorgen, LSS och förskolor. Allt är ju egentligen subventionerat. Man kan tycka mycket om att vi har Rehab och relax, men vi har ju varken nöjespark eller djurpark som vi driver, som Borås och Göteborg gör. Det här är en attraktivitet för våra invånare och det har vi också fått beprövat, men vi välkomnar gärna att vi får någon extern som hyr den. Men det behöver då täcka och det behöver vara med sig att bara avskrivningar och räntor ligger på fem och en halv miljon i året. Det behöver vi ha in. Vi får inte hyra ut det billigare än så till någon privat aktör. Vi välkomnar men ska inte föregå den utredningen som Centerpartiet har initierat då.
Däremot är jag lite nyfiken på hur Centerpartiet tänkt att finansiera reducerade tomtpriser. Vi har ju skrivit ner priset på tomter i Österskog, i ett gemensamt beslut här. Men som ändå täcker kostnaden som vi haft för att iordningställa gatan för ja, 8,5 miljoner ungefär kostade den. Så då är frågan, ska vi sälja det billigare? Hur gör vi med andra som redan har köpt tomter, kanske inte i Österskog men på andra ställen. Det här att sänka priserna. Vi har reducerat det så att det täcker kostnaderna. Men jag undrar hur ni ska finansiera det om ni skulle sälja det som enkronors tomter. Ja, det sades när den gjordes den här gatan att det är ingen fara för vi täcker det med skatteintäkter. Men det har ju faktiskt gått ett par tre år, mycket på grund av inflationen som vi hamnade i. Så det har fortfarande inte byggts och vi ligger ute med dessa pengar och det är klart att det påverkar kommunens likviditet och ekonomi. Tack.
Amir Aliskovic (V):
– Tack så mycket ordförande och jag vill tacka för frågorna också. Det jag tänkte på när det gäller Rehab och relax och vad jag tycker att vi måste ha med oss i åtanke. De tankar som fanns när det byggdes, om jag har förstått det rätt, det var innan min tid. Men om jag har förstått det rätt så fanns det också ett syfte med just folkhälsa och det har tagits upp här och något samarbete med regionen. Jag tycker att vi ska ha detta i åtanke när vi pratar om att eventuellt hyra ut det till en privat aktör.
Sedan tänkte jag på frågan om hyrorna och hur höga hyrorna är. Johan, ordförande, var uppe tidigare och kritiserade då den kostnadsfria barnomsorgen. Hur skulle han ställa sig till att subventionera en del av hyran för, till exempel, hårt arbetande ensamstående mammor? Där har vi ett exempel, skulle det vara något för Centerpartiet och Johan Malm?
Johan Malm (C):
– Ja, du ska få svar direkt. Nej, men det är ju så här att vi har en generell välfärd i Sverige och det har vi för att hjälpa de som behöver hjälp. Sedan om det gäller sjukdom, arbetslöshet, ja nämn vilket som, men hur ska vi få pengar över att hjälpa de med behov när vi subventionerar de som inte behöver subventioner. Det var så mitt resonemang gick. Har man problem med ekonomin och får det svårt att gå runt. Man kanske, som du säger, man har en sjukdom eller vad som helst. Man kan hamna snett, man kan hamna i diket. Då är det samhällets uppgift att hjälpa individen men vi ska inte ge dem fisken, vi ska ge dem fiskeredskapen. Hjälp till självhjälp så man inte fastnar i beroende för det är livsfarligt. Men det är ju så att jag stör mig som bara tusan på det att vi ska subventionera hit och dit. Ibland får det faktiskt svida i plånboken. Vi kan inte både subventionera och sänka skatter. Det är Ebberöds bank fullständigt.
Du var lite inne på det, Kristin, hur vi finansierar det här med att subventionera sänkta tomtpriser. Vi har inte sagt att vi ska göra enkronors tomter av det. Men det är klart att har man en produkt som inte går att sälja då måste man se över priset på produkten. De är taskigt för de som köper en soffa innan rean också, så är det ju. Det viktiga är att vi fyller våra tomter med bostadsbyggande och vi får skattebetalare som stannar i kommunen och betalar sin skatt. Vi har fått till oss det från rätt många, både när vi haft informationsmöten och dialogmöten och allt vad vi kallar dem. Att varför rear ni inte ut tomter så de blir bebyggda och ni får in skattebetalare, ni får barn till skolan, ni får barn i barnomsorgen. Ibland får man faktiskt kolla över det, det är som i vilken bransch som helst att är priset för högt så får man nog vara beredd att svälja en gång till för det viktigaste är att de blir bebyggda. Det tror jag ni håller med om även inom Moderaterna. Så det är mitt svar på den frågan och jag hoppas Amir att du fick svar på det att det handlar inte om att jag vill vara elak utan det handlar om att jag vill att pengarna ska räcka till de som verkligen behöver dem. Tack för ordet.
Amir Aliskovic (V):
– Tack så mycket herr ordförande och tack också för den här lilla debatten. Det är ju en diskussion om höger och vänster. Det handlar ju inte om att ställa någon i något beroende, så klart. Som vi pratade om tidigare har vi ganska många tomma lägenheter. Det är ju inte bara vårt eget bolag utan vi har också privata, som Furuhall som står till stora delar tomt.
Men det som jag tycker är intressant är att vi nu pratar om tomtpriser och där kan vi tänka oss att sänka priserna men att hjälpa hårt arbetande ensamma mammor, det är svårare. Det tycker jag är intressant och visar också till en viss del skillnaderna mellan höger och vänster. Tack så mycket.
Stefan Lundell (KD):
– Ordförande, ledamöter, jag ska inte förvränga debatten på det viset men det låter ju som att vi inte hjälper de som är i nöd i vår kommun. Men det gör vi. Vi hjälper den där som du pratar om, vi hjälper hon som är ensamstående med barn. Vi har ett socialt nätverk som stöttar personer. Sedan kan vi bli bättre, absolut att vi kan. Men det finns ett gott skyddsnät i vår kommun. Det låter som att vi hjälper inte mamman med två barn, men det gör vi.
Amir Aliskovic (V):
– Nu börjar vi dra det till det extrema. Det är inte så att jag försökt skapa en bild av Gnosjö kommun som en hyperkapitalistisk dystopi direkt, utan jag pratade om hyrorna, jag pratade om Johan Malms tidigare anförande och skapade en diskussion helt enkelt, där skillnaderna klargjordes. Tack så mycket.
Mikael Carlsson (C):
– Tack för ordet herr ordförande. Jag tänkte bara fylla i där igen. Det är precis som Johan sa. Vi har inte över huvud taget pratat om enkronors tomter, vi har sagt att vi vill sänka tomtpriserna kraftigt, upp till 90 procent om möjligt. Vi har inte sagt hur men det kommer vi behöva titta noga på. Men vi vet att vi kommer behöva sänka priserna för det finns folk som vill bygga i vår kommun och som har kontaktat mig. Jag har minst tre skarpa förfrågningar. Sedan är det klart, vi får se vad som händer om vi sänker priserna men jag tror att de är ganska seriösa. Men det är ett hinder för dem att vi har så väldigt dyra tomtpriser och att inte förvalta det då och se till att unga familjer bygger här, stannar kvar i kommunen och arbetar vidare. Det vore väldigt strategiskt dåligt, tycker jag.
Sedan det där argumentet igen att nej, det där blir ju inte rättvist. Det är ju sjukt konstigt när man pratar i politik för att då kan ju inte Moderaterna på riks sänka skatten för att Ingalis som gick bort för tio år sedan. Hon fick ju betala mycket högre skatt. Det är ju inte rättvist. Nej, det blir bara konstigt. Tack för ordet.
Camilla Karlsson (S):
– Jättebra att du vet om folk som vill flytta hit om vi sänker tomtpriserna. Jag vet också om folk från andra kommuner som skulle vilja flytta till Gnosjö om man fick gratis barnomsorg. För det skulle göra ganska mycket för dem i plånboken. Tack.
Kristin Hästmark (M):
– Tack ordförande. Jo, men det är ju intressant att prata om att subventionera hit och dit. Så kan man inte hålla på men sedan i nästa andetag, så kan man plötsligt göra det. Vi vill fråga Centerpartiet, hur mycket vill ni reducera? Vi har ju redan sänkt priset med runt någonstans 75 000 kronor per tomt som vi gjorde under förra året. Sedan vill jag informera om att vi har idag tre bokade tomter, varav en har man begärt nybyggnadskarta på och två till som är bokade. Så förhoppningsvis nu när man ser att ränteläget stabiliserar sig och att inflationen är tillbakapressad av regeringen så hoppas vi också att byggnationen kommer igång. Tack.
Mikael Carlsson (C):
– Nej, som sagt, jag har inget exakt svar. Men ett mål faktiskt, om jag skulle vara ärlig, är uppe i 90 procent om möjligt. De här tre bokade tomterna, jag vet ju inte exakt, men jag kan gissa att det kan vara någon av de som jag vet som har diskuterat detta med mig och det är för att jag har sagt att vi jobbar för att sänka tomtpriserna. Om vi inte sänker dem, ja då kanske de försvinner från kön. Ja, så var det med det.
Niclas Huuva (KD):
– Tack ordförande. Daniel och jag vi gjorde bara lite snabbt med hjälp utav Google, vad ligger snittpriset på en tomt i Gnosjö kommun i dag? Det är cirka 150 000. Sedan har vi subventionerat som ordföranden säger. Är det mer? Ja, så det är 150 000 i tomtpris. Sedan bygger du en fastighet för 3 miljoner.
Jan-Olof Bengtsson (M):
– Man kan inte bygga för 3 miljoner.
Niclas Huuva (KD):
– Tack men vad jag är ute efter här nu är att förklara. Du bygger en fastighet för 3, 4 miljoner och sen så har du tomtpris, tomtmarken för 150 000 och sen subventionerat och bla bla bla. Liksom det, vi har pratat om tre procent. Är det det som stjälper en person att köpa en mark i Gnosjö kommun? Är det verkligen det? Då har man verkligen en snäv kalkyl i budget för att man ska bygga en fastighet i Gnosjö kommun, anser jag. Det kan absolut inte vara det som faller över, Mikael. Det finns inte på kartan. Tack.
Mikael Carlsson (C):
– Nej, nödvändigtvis inte, Niclas. För att ska du bygga nytt i dag så är du nog ganska kapitalstark, faktiskt. Jag vet ju att när jag kollade upp det, en nybyggnadskalkyl 2018. Vi var ganska många som byggde då. Vi hade svårt att landa under 3,5 miljoner då. Så jag kollade för skojs skull på Google, en byggfirma. Vad det kostar att smälla upp ett hus som kostade 3,5 miljoner 2018 i dag? Ja, i runda slängar någonstans vid 7,7 miljoner. Så nej, det är inte jättemycket av det. Men då helt plötsligt så påverkas varenda krona. Sedan är det ju ett problem till. Om du funderar på om du ska bygga i Gnosjö, Hillerstorp, Österskog eller i Värnamo och tomtpriset skiljer extremt lite i pris. Ja, då kanske de hellre väljer Värnamo faktiskt där värdet på huset står kvar.
Niclas Huuva (KD):
– Tack ordförande. Ja men då är det ju inte tomten, marken som är avgörandet. Det finns ju på kartan. Det är fortfarande samma byggkostnad och du håller på och leker nu med två, tre procent i markpris. Vi har Gnosjö att erbjuda här, bra mycket bättre mark, bra mycket bättre kommunstyrning, bra mycket bättre aktivitet på föreningar, skola, omsorg. Vi ska bygga demensboende, och så vidare, och så vidare. Vi ska in fältare, vi ska ju ha in allt här. Hur ska Värnamo kommun slå detta? Tack.
Johan Malm (C):
– Det blir en lite konstig debatt, Niclas, när du säger genomsnittspris. Du vet att det finns tomter som kostar betydligt mer än 150 000. Det blir lite konstigt. Det är ju en stor skillnad i vad tomterna kostar. De dyraste tomterna, de kostar betydligt mer än 150 000. Det vet du. Så det blir en lite konstig debatt när man pratar genomsnittspriser. Det vill jag bara betona.
Niclas Huuva (KD):
– Tack ordförande. Men vi pratar ju snitt om allting i dag. Vi pratar om snitt vad det gäller för personaltätheten, snitt på våra ungdomar, våra barn. Självklart finns det ju olika prisnivåer på mark naturligtvis. Det är självklart. Men för att vi ska förhålla oss till någonting här att ta i frågan om tomt och marker och två eller tre procent utav en byggnation, så är det ju en icke-fråga att välja Gnosjö eller Värnamo kommun. Där Gnosjö kommun är bättre i allt. Tack.
Johan Malm (C):
– Möjligtvis inte i fotboll.
Mikael Carlsson (C):
– Alltså i fotboll är vi bäst. Det var ju jättebra att du tog upp det Johan. Det stämmer också. Det största problemet vi har och det jag vet, det är ju de här tomterna där vi har dyrast pris. Där det är betydligt över 150 000. Sedan är det ju ändå den parametern också, Niclas, som du är inne och pratar på sen. Alla vi som har byggt hus den senaste tiden i Gnosjö kommun, det är ju delvis välgörenhet för att bygga ett hus iGnosjö kommun det kostar en massa. Det finns ju inte på kartan. Jag har ju nästan gett bort, jag och min fru, ungefär 50 procent av husets värde för att vi älskar att bo i kommunen och vi vill bo här så länge vi lever. Men det är ju också så, då får vi locka med det vi kan. Tack för ordet.







Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.