Nyheter

Hanna Ouchterlony kom till SPF

Publicerad 17 september, 2026 05:46

På SPF Seniorerna Värnamos månadsdsträff den 14 september fick medlemmarna vara med om en historisk tillbakablick när Carina Jarlbonde tog oss tillbaka till 1823 då Hanna Ouchterlony föddes i Norrhorja, Värnamo.

9 bilderTryck på en bild för fullskärm

Carina framförde en fin presentation av Värnamos (ibland bortglömda) stora kvinnorättskämpe. Hanna växte upp i Norrhorja med 5 yngre syskon, hade möjlighet att studera språk, och som 19-åring flyttade hon till släktingar i Stockholm. Efter sju år kom hon tillbaka och öppnade en bokhandel för att hjälpa till med familjens försörjning.

Hon var religiöst intresserad, startade söndagsskola, hade religiösa möten med mera. Efter ett möte med Frälsningsarméns grundare, William Booth, genomgick hon utbildning i bland annat England och Stockholm, fick därefter uppdraget att bilda Frälsningsarmén i Sverige år 1882. Hon reste runt mycket, blev även ledare för Frälsningsarmén i Norge. Hon reste även runt i USA som predikant.

Hon ömmade för de svaga i samhället och inrättade flera rehabiliteringshem för prostituerade, härbärgen för fattiga med mera.
Värnamo har uppmärksammat Hanna Ouchterlony med en byst i Åbroparken och även uppkallat en gata efter henne.

Efter teaterföreställningen bjöds det på kaffe med fika, lotteriet drogs med ett stort antal vinster. Hildegard påminde om de olika kommande händelserna, och avslutade träffen!
24/9 Studiebesök på Nominit
30/9 Grillafton
8/10 Ölprovning
26/10 Stolab

Text och bilder: Kurt Svensson

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.