Thomas Strand nöjd med ökning

Publicerad 29 augusti, 2017 10:40

Detta är inte en betald artikel.

Till höstens budget kommer den socialdemokratiskt ledda regeringen att föreslå en höjning av bidragsdelen av studiemedlet.

Thoms Strand (S). Arkivbild

– En bra och viktig satsning, anser riksdagsledamoten Thomas Strand (S)från Jönköpings län som framför allt arbetar med frågor som berör högre studier.

Totalt föreslår regeringen att bidragsdelen av studiemedlet höjs med 300 kronor från den 1 juli 2018. Det innebär att totalbeloppet för studiebidrag och studielån blir cirka 11 300 kronor i månaden.

– Jag tycker att det är jättebra att vi har en regering som stödjer studerande och väljer att höja bidragsdelen. Det här stärker studenternas ofta ekonomiskt ansträngda situation. I Sverige vill vi att fler ska studera, och det här är ett sätt att ge fler möjligheten, säger Thomas Strand.

Regeringens budgetproposition 2018 baseras på en överenskommelse mellan regeringen och Vänsterpartiet.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.