Det finns företag som går bra. Och så finns det företag som Jonas Ihreborn AB, som går extremt bra.
Nyheter
Möbeltillverkare dubblar omsättningen i år
Så bra att företaget under 2017 räknar med att dubblera sin omsättning. Från 21 miljoner till 41.
Han är född och uppväxt i en möbeltillverkarfamilj i Skillingaryd. När värnplikten var avklarad så startade han sin egen möbeltillverkning tillsammans med sin far. Året var då 1992 och firman startades i Vrigstad. Senare flyttade företaget till Stockaryd.
I god Gnosjöanda så är mycket av det som produceras på Expovägen producerat av lokala underleverantörer. Det mesta av arbetet som görs i Värnamo består av montering och i att klä möbler med tyger. Hotell, kommuner och landsting står för 80 procent av kundunderlaget.
Nyligen öppnade företaget ett så kallat showroom på Högbergsgatan 99 i Stockholm.
Men att hitta möbler från Jonas Ihreborn AB i en vanlig möbelaffär är inte enkelt.
Närmaste återförsäljare finns nämligen i Lund.
Marknaden för möbler ser helt annorlunda ut i dag, jämfört med när jag började i branschen.
I dag är det billiga serietillverkade möbler som säljs i möbelvaruhusen, konstaterar Jonas.
Han ser med stor optimism mot framtiden för företaget.
– Vi står inför en spännande framtid, vi satsar stort på att komma ut på den internationella marknaden.
Värnamo är känt för sin formgivning och formgivningen är givetvis en stor och viktig del när det gäller möbeltillverkningen.
När det gäller formgivningen så anlitar företaget bland andra Helen Tideman och Matz Bergström till att rita möblerna till företaget.
I sammanhanget kan nämnas att Jonas har en farbror, Dan Ihreborn som också designar möbler, bland annat åt Kinnarps.
När det gäller framtiden så är det ett ord som gäller och det är expandera.
– Men hur många och när detta händer kan jag inte säga än, avrundar möbelfabrikören Jonas Ihreborn.
























Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.