Vid 13-tiden fick polis kännedom om att minst två personer varit inne i en butik på Solåsvägen i Jönköping och därefter kört iväg i en bil påverkade.
Påverkad förare försökte fly till fots
Bilisten har inte velat stanna på polismannens tecken och ett förföljande inleddes. Bilfärden ska ha varit riskfylld med hastigheter upp mot 150 kilometer i timman och eventuellt har den misstänkte bilen också sammanstött mot några andra bilar under flykten.
Kort därefter, på riksväg 26/40 utanför Lomsjö, har den misstänkta bilen stannat och polis fick snabbt kontroll på två passagerare i bilen. Passagerarna är kvinnor i 35- respektive 40-årsåldern. Föraren valde dock att springa till fots men fångades också in. Föraren är en man i 30-årsåldern.
Bärgare har kallats till platsen. Ingen person har skadats i samband med förföljandet och ingen har förts till sjukhus.
Alla tre personer i bilen har gripits.
Källa: Polisen.se














Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.