Två bilar i älgkrock

Uppdaterad 17 oktober, 2019 07:59 · Publicerad 17 oktober, 2019 07:47

På morgonen krockade två bilar med en och samma älg vid Hillerstorp.

Klockan 06:22 inkom samtal till SOS om en viltolycka på väg 151 väster om Hillerstorp. Räddningsstyrka från Hillerstorp tillsammans med ambulans och polis larmades till platsen. Vid framkomst hade två personbilar kolliderat med en älg. Ingen person behövde följa med ambulans till sjukhus. Båda bilarna behövdes bärgas från platsen, under arbetet var det begränsad framkomlighet i trafiken

Kommentarer

3

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Appbetalning uppfattas av många som det krångligaste och kräver att alla har en smarttelefon med sig, mynt är fortfarande smidigast liksom betalkortbetalning. Bilister är så hårt beskattade att fri parkering vore en fin gest för att förmå fler att besöka city! Parkeringsskiva säkerställer att platserna inte används som långtidsparkering.

  2. JA! Fria parkeringar och inte bara på lördagar, vore som en lösning, oavsett vem som marken äger, i centrum.

    För se parkeringshus kan vi se oss om efter i stjärnorna, då Kröcklabäcken ringlar lite var stans, i vår kommundel.

    Hänger det på politikerna, så vid nästa val, rösta ut dem, skaka dem loss från sina stolar, gör i alla fall någonting, sitt inte hemma i din kammare och tro , att det löser sig!

    För en framtidstro i U-landet Sverige.