Nyheter

”Från vårsånger till pop”

Nyheter Så kallar Skillingaryds Manskör sin konsert som går att besöka på söndag i Folkets hus i Vaggeryd.

Generalrepetition med manskören. Det saknas några när bilden togs för några fler är de.

Vi träffar manskören i deras övningslokal i Skillingaryd där de under tisdagskvällen hade generalrepetition inför helgens konsert. De har fullt upp nu, både med konserten till helgen och med alla sånguppträdanden som de har på Valborgsmässoafton och första maj.

Vad kommer ni att bjuda på under söndagens konsert?
– Vi ska visa vår bredd, är tanken. Vi kallar ju det ”från vårsång till pop”, både med solosång och komp till kören; det är ju inte traditionell manskör. Normalt sett kommer vårsångerna från 1830-talet, och nu försöker vi komma in i 1900-talet och till och med 2000-talet. Lite av idén är att vi moderniserar repertoaren. Vi sjunger inte bara ”Sköna maj” och gamla låtar, utan vi försöker att hitta lite nytt. De gamla låtarna finns också kvar, men det är många nya vi har övat in nu, berättar Andreas Ljung och Mats Ogell från manskören.

– Precis som många andra föreningar har vi svårt att hitta fler medlemmar. Vi blir ju lite sårbara när vi bara har tre stycken i vissa stämmor. Det är lite som en rekryteringskonsert där vi vill visa att vi inte bara sjunger sånger från 1800-talet, även om vi gillar det också. Tanken är att vi ska jobba lite kronologiskt, från gammal vårsång till 2000-tals pop och allt däremellan. Vi har väldigt roligt tillsammans, och vi fikar och pratar ganska mycket också, förutom att sjunga. Man säger ju att man lever längre när man sjunger i kör, och man är alltid på gott humör efter en övning.

Varför är det så svårt att få killar att vara med och sjunga?
– Många tror nog inte att de kan. Jag var själv lite tveksam, och när jag fick frågan funderade jag ganska länge. Jag tänkte ”manskör, gubbar”, men när jag sedan provade var jag fast. Det är åtta år sedan nu, och det ångrar jag inte. Det är ju ett stort spann på åldrarna i kören där den yngste är 22 år och den äldste 85.

Har ni haft en sådan här stor konsert tidigare?
– Ja, vi har haft jubileumskonserter och julkonserter tidigare, men det var ett tag sedan nu. Vi hoppas att vi kan locka fler till vår kör; vi är inte så tråkiga som vi ser ut, avslutar Mats Ogell med glimten i ögat.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *