Nöjd banade väg för musikalisk trio
Nyheter Teaterföreningen avslutade säsongen med en minnesvärd konsert med Raymond Björling, Adorena Thörn och Bengt Åslund vid pianot.
Raymond Björling föddes i Chicago i USA 1956 och hans musikalitet märktes tidigt. Han satte bland annat upp ett band tillsammans med kamrater och tog examen vid Operahögskolan i Stockholm, men hade han själv fått bestämma hade han satsat på rock´n´roll. The Cadillac Band var bandet med stort B, men på äldre dagar har han återgått till ursprunget och nu finns även Elvislåtar med på repertoaren.
Björling framförde bland annat ”Stad i ljus” och psalmen ”Bred dina vida vingar”. Vid påannonseringen av ”You raise me up” gick ett ooohhh genom publiken. Sankta Lucia började på italienska – men det blir för tråkigt enligt Björling och gick över till ”O sole mio”. Vi fick även njuta av ”Adams julsång” som en avslutning på en uppskattad konsert.
Text: Monica Johansson
Bilder: Monica Johansson och Berit Remnemark