Nyheter

Nu skärper länet eldningsförbudet

Uppdaterad 12 juni, 2023 20:01 · Publicerad 12 juni, 2023 12:13

Inget regn i sikte. Därför skärper nu länets kommuner det redan rådande eldningsförbudet.

Genrebild. Foto: Henrik Skoglund

Ett skärpt eldningsförbud innebär att all form av eldning och grillning i skog och mark är förbjuden.

Det skärpta eldningsförbudet träder ikraft den 13 juni klockan 12, det vill säga imorgon tisdag, och gäller tillsvidare.

Rättelse klockan 20.00.

Vi kom med felaktig information gällande vad som gäller i sammanhållen bebyggelse. Detta gäller enligt Vaggeryds kommuns hemsida:

Det är förbjudet att:

  • elda, grilla eller utföra annan bränning med fasta bränslen i skog och mark. Exempel på fasta bränslen är ved, kol, briketter, gräs, ris och grenar. Förbudet att elda och grilla gäller även på fasta grillplatser.
  • elda i annat syfte än att grilla i sammanhållen bebyggelse.

Det är tillåtet att:

I skog och mark

  • använda utrustning för matlagning som drivs av gas eller vätska så länge den placeras så att brandfaran är låg. Exempel på sådan utrustning är olika typer av friluftskök.

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera: