Fler annonser

OS 2018 – tv-tider

Officiella OS-sidan (länk)

Det är åtta timmars tidsskillnad Sydkorea-Sverige emellan

Huvudkanal för tv -sändningarna är Kanal 5

OS-program 2018 – dag för dag

Här är nedan är schemat dag för dag med tiderna som gäller i Sverige –  med reservation för eventuella ändringar. Källa: SOK.

OS 2018 program: Torsdag 8 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

13.30-14.35 Backhoppning, herrar, normalbacke, kval

OS 2018 program: Fredag 9 februari

00.35-02.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-02.45 Freestyle, damer, puckelpist, kval

02.00-05.25 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram

03.45-04.30 Freestyle, herrar, puckelpist, kval

05.35-07.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.00-13.50 Invigning

OS 2018 program: Lördag 10 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-06.30 Snowboard, herrar, slopestyle, kval

08.15-09.20 Längdskidor, damer, skiathlon

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Japan – Sverige

11.00-13.50 Short track, herrar 1 500 m final, damer 500 m kval, damer 3 000 m stafett kval

11.10-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2

12.00-13.55 Skridsko, damer, 3 000 m, individuellt

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.15-13.35 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Korea

13.35-15.20 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

OS 2018 program: Söndag 11 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-06.35 Konståkning, lagtävling, isdans och damer, korta program, par fritt program

02.00-03.40 Snowboard, herrar, slopestyle, final

03.00-05.10 Alpint, herrar, störtlopp

05.30-07.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval

07.15-09.10 Längdskidor, herrar, skiathlon

08.00-10.40 Skridsko, herrar, 5 000 m, individuellt

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Finland – USA

10.50-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4

11.30-12.00 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 1

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, skiljeomgångar

12.15-13.40 Skidskytte, herrar, 10 km, sprint

13.00-14.50 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 2 och 3

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Ryssland

OS 2018 program: Måndag 12 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

02.00-03.40 Snowboard, damer, slopestyle, final

02.00-05.10 Konståkning, lagtävling, herrar, damer och isdans fritt program

02.15-04.15 Alpint, damer, storslalom, åk 1

05.30-07.00 Snowboard, damer, halfpipe, kval

05.45-07.25 Alpint, damer, storslalom, åk 2

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Japan

11.10-12.00 Skidskytte, damer 10 km, jaktstart 

11.30-12.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 1

11.50-14.45 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

13.00-13.50 Skidskytte, herrar, 12,5 km, jaktstart

13.00-14.50 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Korea

13.30-15.15 Skridsko, damer, 1 500 m, individuellt

13.50-15.25 Backhoppning, damer, normalbacke, final

OS 2018 program: Tisdag 13 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, bronsmatch

02.00-03.30 Snowboard, damer, halfpipe, final

03.30-05.00 Alpint, herrar, kombination, störtlopp

05.00-06.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval

07.00-08.10 Alpint, herrar, kombination, slalom

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Finland

09.30-10.45 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval

11.00-13.30 Short track, damer 500 m final, herrar 1 000 m kval, herrar 5 000 m stafett kval

11.30-14.45 Rodel, damer enmans, heat 3 och 4

12.00-13.50 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler

12.00-13.50 Skridsko, herrar 1 500 m, individuellt

12.05-14.15 Curling, mixeddubbel, final

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel USA – Ryssland

OS 2018 program: Onsdag 14 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-05.25 Konståkning, par, korta programmet

02.15-03.30 Alpint, damer, slalom, åk 1

02.30-04.00 Snowboard, herrar, halfpipe, final

04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Schweiz 

05.45-06.55 Alpint, damer, slalom, åk 2

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.00-7.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, normalbacke 

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Korea – Japan

09.45-10.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km 

11.00-12.45 Skridsko, damer, 1 000 m, individuellt

12.05-14.00 Skidskytte, damer, distans 15 km

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.20-14.45 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovakien – Ryssland, USA – Slovenien

OS 2018 program: Torsdag 15 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

02.00-04.25 Skeleton, herrar, heat 1 och 2

02.30-05.45 Konståkning, par, fritt program

03.00-04.30 Snowboard, herrar, snowboardcross seedningsrunda

03.00-05.10 Alpint, herrar, super-G

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Tyskland

04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel USA – Kanada

05.30-06.50 Snowboard, herrar, snowboardcross, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

07.30-09.10 Längdskidor, damer, 10 km fristil

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Norge – Sverige

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Ryssland – Finland

12.00-13.15 Freestyle, damer, hopp, kval

12.00-14.00 Skidskytte, herrar, distans, 20 km

12.00-14.10 Skridsko, herrar, 10 000 m, individuellt

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Sydkorea, Schweiz – Kanada

13.30-14.45 Rodel, lag, stafett

OS 2018 program: Fredag 16 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

01.30-03.55 Skeleton, herrar, heat 3 och 4

02.00-03.00 Snowboard, damer, snowboardcross, seedningsrunda

02.00-06.30 Konståkning, herrar, korta programmet

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel USA – Slovakien

04.15-05.00 Snowboard, damer, snowboardcross, finaler

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.00-08.45 Längdskidor, herrar, 15 km fristil

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Ryssland – Slovenien

12.00-13.10 Freestyle, damer, hopp, final

12.00-13.35 Skridsko, damer, 5 000 m, individuellt

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.20-14.10 Skeleton, damer, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Norge, Sverige – Tyskland

13.30-14.35 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

OS 2018 program: Lördag 17 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

02.00-03.25 Freeski, damer, slopestyle, kval

02.00-06.25 Konståkning, herrar, fritt program

03.00-05.10 Alpint, damer, super-G

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Kanada – Tjeckien

04.10-06.30 Ishockey, damer, kvartsfinal

05.00-06.15 Freeski, damer, slopestyle, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Sydkorea – Schweiz

08.40-11.00 Ishockey, damer, kvartsfinaler

10.30-11.40 Längdskidor, damer, 4×5 km, stafett

11.00-13.55 Short track, damer 1 500 m final, herrar 1 000 m final

12.00-13.15 Freestyle, herrar, hopp, kval

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.15-13.10 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart

12.20-14.25 Skeleton, damer, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovenien – Slovakien

13.30-14.45 Backhoppning, herrar, stora backen, final

OS 2018 program: Söndag 18 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-03.45 Freeski, herrar, slopestyle, kval

02.15-04.15 Alpint, herrar storslalom, åk 1

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Tyskland – Norge

04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher

05.15-06.35 Freeski, herrar, slopestyle, finaler

05.45-07.25 Alpint, herrar, storslalom, åk 2

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.15-09.05 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Schweiz

08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

12.00-13.25 Freestyle, herrar, hopp, final

12.00-14.00 Skridsko, herrar lag jaktstart kval, damer 500 m individuellt

12.05-14.45 Bob, tvåmanna, heat 1 och 2

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.15-13.15 Skidskytte, herrar, 15 km, masstart

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Sverige – Finland

OS 2018 program: Måndag 19 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

01.30-04.30 Snowboard, damer, big air, kval

02.00-03.15 Freeski, damer, halfpipe, kval

02.00-05.45 Konståkning, isdans, korta programmet

05.10-07.30 Ishockey, damer, semifinal

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

12.00-14.00 Skridsko, damer lag jaktstart kval, herrar 500 m individuellt

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.15-14.45 Bob, tvåmanna, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, damer, semifinal

13.30-15.20 Backhoppning, herrar, lag, stora backen

OS 2018 program: Tisdag 20 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-05.35 Konståkning, isdans, fria danser

02.30-03.40 Freeski, damer, halfpipe, final

04.10-06.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher

05.00-06.40 Freeski, herrar, halfpipe, kval

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

11.00-13.00 Short track, damer 1 000 m kval, herrar 500 m kval, damer 3 000 m stafett final

11.00-11.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, stora backen 

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.15-13.45 Skidskytte, mixed, stafett

12.50-14.45 Bob, damer, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler

13.45-14.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

OS 2018 program: Onsdag 21 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

01.30-04.45 Snowboard, herrar, big air, kval

02.00-06.30 Konståkning, damer, korta programmet

03.00-05.10 Alpint, damer, störtlopp

03.30-04.15 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda

04.10-06.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal

05.15-06.40 Freestyle, herrar, skicross, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal

08.40-11.00 Ishockey, damer, bronsmatch

09.00-10.30 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval

11.00-12.15 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler

12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, lag, finaler

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.40-14.45 Bob, damer, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

OS 2018 program: Torsdag  22 februari

01.05-04.00 Curling, skiljeomgångar

02.15-03.30 Alpint, herrar, slalom, åk 1

03.30-04.40 Freeski, herrar, halfpipe, final

04.00-05.30 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval

05.10-08.00 Ishockey, damer, final

05.45-07.25 Alpint, herrar slalom, åk 2

08.30-09.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen 

11.00-13.45 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final

11.20-12.05 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4×5 km

12.05-15.00 Curling, herrar, semifinaler

12.15-13.45 Skidskytte, damer, stafett, 4×6 km

OS 2018 program: Fredag 23 februari

01.30-03.00 Snowboard, damer, big air, final

02.00-06.10 Konståkning, damer, fritt program

03.00-04.30 Alpint, damer, kombination, störtlopp

03.30-04.15 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda

05.15-06.40 Freestyle, damer, skicross, finaler

06.30-07.40 Alpint, damer, kombination, slalom

07.35-10.30 Curling, herrar, bronsmatch

08.40-11.00 Ishockey, herrar, semifinal

11.00-12.55 Skridsko, herrar, 1 000 m, final

12.05-15.00 Curling, damer, semifinaler

12.15-13.45 Skidskytte, herrar, stafett, 4×7,5 km

13.10-15.30 Ishockey, herrar, semifinal

OS 2018 program: Lördag 24 februari

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2

02.00-03.30 Snowboard, herrar, big air, final

03.00-05.00 Alpint, lagtävling

04.00-06.15 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final

06.00-09.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart

07.35-10.30 Curling, herrar, final

12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, masstart

12.05-15.00 Curling, damer, bronsmatch

13.10-16.00 Ishockey, herrar, bronsmatch

OS 2018 program: Söndag 25 februari

01.05-04.00 Curling, damer, final

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4

01.30-04.00 Konståkning, galashow

05.10-08.00 Ishockey, herrar, final

07.15-09.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart.

12.00-14.00 Avslutning.

Sveriges trupp till OS 2018

ALPINT:

Estelle Alphand

Ålder: 22 år.

Gren: Slalom och storslalom.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Frida Hansdotter

Ålder: 32 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 5:a slalom (2014).

Sara Hector

Ålder: 25 år.

Gren: Storslalom.

Tyngsta OS-merit: 13:e kombination (2014).

Lisa Hörnblad

Ålder: 21 år.

Gren: Störtlopp och super G.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Anna Swenn Larsson

Ålder: 26 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 11:a slalom (2014).

Emelie Vikström

Ålder: 25 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 6:a slalom (2014).

Mattias Hargin

Ålder: 32 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: 7:a slalom (2014).

André Myhrer

Ålder: 35 år.

Gren: Slalom.

Tyngsta OS-merit: Brons slalom (2010). 

Matts Olsson

Ålder: 29 år.

Gren: Storslalom.

Tyngsta OS-merit: 14:e storslalom (2014). 

Kristoffer Jakobsen

Ålder: 23 år.

Gren: Alpina lagtävlingen.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

CURLING:

Anna Hasselborg

Ålder: 28 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Agnes Knochenhauer 

Ålder: 28 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Silver (2014, reserv).

Sofia Mabergs

Ålder: 24 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Sara McManus 

Ålder: 26 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Jennie Wåhlin

Ålder: 20 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Niklas Edin

Ålder: 32 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Brons (2014).

Oskar Eriksson 

Ålder: 26 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Brons (2014, reserv).

Henrik Leek

Ålder: 27 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Christoffer Sundgren

Ålder: 28 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Rasmus Wranå

Ålder: 23 år.

Gren: Curling.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

FREESKI

Jennie-Lee Burmansson

Ålder: 15 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Emma Dahlström

Ålder: 25 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 5:a (2014).

Henrik Harlaut

Ålder: 26 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 6:a (2014).

Oliwer Magnusson

Ålder: 17 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Jesper Tjäder 

Ålder: 23 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 24:a (2014).

Oscar Wester

Ålder: 22 år.

Gren: Slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 18:e (2014).

 

FREESTYLE

Lisa Andersson

Ålder: 20 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Sandra Näslund

Ålder: 21 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-merit: 5:a (2014).

Viktor Andersson

Ålder: 25 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Felix Elofsson

Ålder: 22 år.

Gren: Puckelpist.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Ludvig Fjällström

Ålder: 24 år.

Gren: Puckelpist.

Tyngsta OS-merit: 19:e (2014).

Erik Mobärg

Ålder: 20 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Walter Wallberg 

Ålder: 17 år.

Gren: Puckelpist.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Victor Öhling Norberg

Ålder: 27 år.

Gren: Skicross.

Tyngsta OS-merit: 9:a (2014).

 

KONSTÅKNING:

Anita Östlund

Ålder: 17 år.

Gren: Singel.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

 

LÄNGDSKIDOR:

Ebba Andersson

Ålder: 20 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Anna Dyvik

Ålder: 23 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Hanna Falk

Ålder: 29 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: 29:a sprint (2010).

Anna Haag

Ålder: 31 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Guld stafett (2014).

Ida Ingemarsdotter

Ålder: 32 år.

Gren: Sprint och distans.

Tyngsta OS-meriter: Guld stafett (2014)

Charlotte Kalla

Ålder: 30 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-meriter: Guld 10 km (2010), stafett (2014).

Stina Nilsson

Ålder: 24 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-merit: Brons sprintstafett (2014).

Jens Burman

Ålder: 23 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Calle Halfvarsson

Ålder: 29 år.

Gren: Distans och sprint.

Tyngsta OS-meriter: 17:e i sprint (2014).

Marcus Hellner

Ålder: 32 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-meriter: Guld 30 km skiathlon, stafett (2010 och 2014).

Teodor Peterson

Ålder: 29 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Silver sprint (2014).

Daniel Richardsson

Ålder: 35 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-meriter: Guld stafett (2010 och 2014).

Oskar Svensson

Ålder: 22 år.

Gren: Sprint.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

Viktor Thorn

Ålder: 21 år.

Gren: Stafett.

Tyngsta OS-meriter: Debutant.

 

SKIDSKYTTE 

Mona Brorsson

Ålder: 27 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Elisabeth Högberg

Ålder: 31 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: 5:a stafett (2010).

Anna Magnusson

Ålder: 22 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Linn Persson

Ålder: 23 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Hanna Öberg

Ålder: 22 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Peppe Femling

Ålder: 25 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Fredrik Lindström

Ålder: 29 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: 4:a stafett (2010).

Jesper Nelin

Ålder: 25 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Martin Ponsilouma

Ålder: 22 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

Sebastian Samuelsson

Ålder: 20 år.

Gren: Alla distanser.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

SKRIDSKO: 

Nils van der Poel

Ålder: 21 år.

Gren: Distans.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

SNOWBOARD:

Niklas Mattsson

Ålder: 25 år.

Gren: Big air och slopestyle.

Tyngsta OS-merit: 23:a slopestyle (2014).

Måns Hedberg

Ålder: 24 år

Gren: Big air och slopestyle.

Tyngsta OS-merit: Debutant.

 

ISHOCKEY

TRE KRONOR:

Jonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark, John Norman och Patrik Zackrisson.

DAMKRONORNA:

Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller och Fanny Rask.

OS 2018 – Experter och kommentatorer i tv

PROGRAMLEDARE

Jonas Karlsson, OS-studion

Jessica Almenäs, kvällsmagasinet

Anja Pärson, kvällsmagasinet

ALPINT

Niklas Jarelind, kommentator

Therese Borssén, expert

Hans Olsson, expert

Anja Pärson, expert

Isabel Boltenstern, reporter

BACKHOPPNING/NORDISK KOMBINATION

Marit Nybelius, kommentator

Christian Inngjerdingen, expert

BOB/RODEL/SKELETON

Per-Anders von Schéele, kommentator

CURLING

Paul Ahlgren, kommentator

Robin Fomin, kommentator

Sara Carlsson, expert

Sebastian Kraupp, expert

FREESKI (slopestyle, halfpipe)

Jesper Norén, kommentator

FREESTYLE (puckelpist och hopp)

Jesper Rönnbäck, kommentator

Martina Schriwer, expert

KONSTÅKNING

Niklas Hogner, kommentator

Cecilia Willberg, kommentator

ISHOCKEY

Karin Frick, programledare

Peter Barrling, kommentator

Christopher Kviborg, kommentator

Tommy Åström, kommentator

Peter Forsberg, expert

Calle Johansson, expert

Håkan Loob, expert

Kim Martin Hasson, expert

Daniel Rudslätt, expert

Jonas Dahlquist, reporter

Christoffer Ellert, reporter

LÄNGDSKIDOR

Roberto Vacchi, kommentator

Per Elofsson, expert

Anders Södergren, expert

Camilla Enström, reporter

SHORT TRACK

Robin Fomin, kommentator

SKICROSS

Håkan Bergholtz, kommentator

Michael Forslund, expert

SKIDSKYTTE

Roberto Vacchi, kommentator

Carl Johan Bergman, expert

Magdalena Forsberg, expert

Johan Anderberg, reporter

SKRIDSKO

Kenth Borgström, kommentator

Johan Röjler, expert

SNOWBOARD (big air, halfpipe, slopestyle)

Petter Levin, kommentator

Jocke Olsson, expert

SNOWBOARD (parallellstorslalom, snowboardcross)

Maria Danielsson, kommentator

REPORTRAR (allmänt)

Patrick Ekwall

Niklas Hyland

Ramin Nouri

Patrik Åman

OS 2018 i Sveriges Radio

Radiosporten sänder tolv timmar direktsänd idrott från OS varje dygn i P4 och i appen Sveriges Radio Play.