Orientering

Här är resultat från O-Ringen

Orientering Nu har vi fått alla resultat från fjärde etappen av Femdagars, alltså O-Ringen.

Bo Johansson, OK Stigen. Arkivbild

Tävlingarna avgörs i Uppland.

H 21 elit, 6,770 m, 71 deltagare: 36) Emil Auselius, Bredaryds SOK, + 11:06.

D 20 elit, 4,550 m, 108 deltagare: 45) Nicolina Moberg, Bredaryds SOK, + 11:38, 86) Clara Samuelsson, dito, + 22:34.

H 20 elit, 5,400 m, 109 deltagare: 2) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, + 0:29, 15) Anton Gunnarsson, dito, + 5:38.

D 18 elit, 4,040 m, 111 deltagare: 83) Stina Andersson, Bredaryds SOK, + 21:47.

H 18 elit, 4,790 m, 117 deltagare: 18) Filip Broling, Bredaryds SOK, + 6:44, 83) Victor Hörnquist, dito, + 22:03.

D 21, 3,590 m, 192 deltagare: 71) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK, + 10:46.

D 21 kort -1, 3,500 m, 114 deltagare: 22) Klara Elmblad, Bredaryds SOK, + 9:07, 72) Lisa Elmblad, dito, + 21:17.

H 21 kort -1, 4,060 m, 124 deltagare: 1) Oliwer Lundberg, Bredaryds SOK, 20:31, 8) Linus Lundberg, dito, + 3:15.

H 16, 3,550 m, 170 deltagare: 86) Hjalmar Folkestad, Bredaryds SOK, + 15:44, 88) August Grahn, dito, + 15:55.

D 10, 1,800 m, 95 deltagare: 2) Maja Nylund, Bredaryds SOK, + 0:38.

D 35 kort , 3,440 m, 55 deltagare: 24) Stina Albinsson, Bredaryds SOK, + 14:09, 25) Ellen Albinsson, dito, + 14:54.

H 35 kort , 4,000 m, 67 deltagare: 54) Andreas Frisk, Vaggeryds SOK, + 32:18, 62) Emil Eriksson, Bredaryds SOK, + 43:54.

H 50-1, 3,730 m, 137 deltagare: 51) Magnus Trofast, Bredaryds SOK, + 15:33.

D 50 kort , 2,710 m, 199 deltagare: 10) Camilla Holmqvist, OK Stigen, + 3:58.

D 55, 3,000 m, 110 deltagare: 53) Carina Svensson, Bredaryds SOK, + 15:12.

H 55, 3,560 m, 210 deltagare: 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 20:06, 9) Mats Nylund, dito, + 3:24.

D 55 kort , 2,520 m, 102 deltagare: 4) Chatarina Skalberg, Bredaryds SOK, + 2:08, 95) Gunnel Börjesson, dito, + 40:48.

H 55 kort , 3,040 m, 204 deltagare: 17) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, + 4:25.

D 60, 2,690 m, 74 deltagare: 26) Maria Andersson, Bredaryds SOK, + 9:05.

D 65 kort , 2,230 m, 60 deltagare: 43) Agneta Bjersgård, Vaggeryds SOK, + 14:12.

H 65 kort , 2,890 m, 124 deltagare: 27) Arne Gunnar Karl Andersson, Bredaryds SOK, + 6:16, 100) Bengt Börjesson, dito, + 24:55.

D 75, 2,240 m, 15 deltagare: 3) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, + 2:14.

H 75 kort , 2,260 m, 95 deltagare: 14) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK, + 6:48.

H 85, 1,960 m, 18 deltagare: 12) Torild Bornetun, Skillingaryds FK, + 31:23.

D 45 motion, 2,880 m, 97 deltagare: .

H 45 motion, 3,480 m, 49 deltagare: 23) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK, + 12:02.

H 50 motion, 3,250 m, 65 deltagare: 1) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK, 28:03, 59) Stefan Claesson, OK Stigen, + 1:02:01.

D 55 motion, 2,610 m, 50 deltagare: 1) Susanne Domby, OK Stigen, 24:42, 4) Eva Almgren, dito, + 2:28.

H 55 motion, 3,130 m, 29 deltagare: 10) Micael Elmblad, Bredaryds SOK, + 13:37.

H 60 motion, 2,920 m, 33 deltagare: 7) Hans Almgren, OK Stigen, + 3:50.

D 70 motion, 2,280 m, 32 deltagare: 1) Marita Johansson, OK Stigen, 32:17.

H 70 motion, 2,710 m, 33 deltagare: 11) Bo Johansson, OK Stigen, + 15:18.

Inskolning, 1,400 m, 150 deltagare: Ottilia Albinsson, Bredaryds SOK, Godkänd, Edith Nilsson, dito, Godkänd.

Svår 7,5, 4,930 m, 43 deltagare: 1) Filip Trofast, Bredaryds SOK, 24:24.

Svår 2,5, 2,370 m, 44 deltagare: 11) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, + 7:59.

Medelsvår 4,0, 3,050 m, 71 deltagare: Oskar Elmblad, Bredaryds SOK, Felstämplat.

Mycket lätt 4,0, 3,300 m, 17 deltagare: Ida Björk, Vaggeryds SOK, Felstämplat.

3-dagars Svår 5,0, 4,070 m, 93 deltagare: 19) Per Sigvardson, Bredaryds SOK, + 10:31.

3-dagars Medelsvår 3,3, 2,670 m, 76 deltagare: 15) Sanna Sigvardson, Bredaryds SOK, + 9:57, 38) Ida Grahn, dito, + 20:36.

3-dagars Lätt 2,5, 2,270 m, 41 deltagare: 7) Astrid Grahn, Bredaryds SOK, + 5:45.

Etappstart Svår 7,5, 4,930 m, 209 deltagare: 17) Henrik Andersson, Bredaryds SOK, + 6:48.

Etappstart Svår 3,5, 2,860 m, 258 deltagare: 14) Amelia Skalberg, Bredaryds SOK, + 7:04, 141) Anna Noren, OK Stigen, + 20:48.

Etappstart Svår 2,5, 2,370 m, 78 deltagare: 45) Maria Auselius, Bredaryds SOK, + 25:28.

Etappstart Medelsvår 4,0, 3,050 m, 117 deltagare: 7) Martin Rosén, OK Stigen, + 4:08, 23) Peter Domby, dito, + 10:12, 28) Håkan Auselius, Bredaryds SOK, + 10:48.

Etappstart U 1, 1,610 m, 56 deltagare: 42) Tuva Björk, Vaggeryds SOK, + 14:59.

Etappstart Inskolning, 1,400 m, 120 deltagare: Nora Björk, Vaggeryds SOK, Godkänd.

Mountainbikeorientering H 70, 10,070 m, 13 deltagare: 13) Bo Johansson, OK Stigen, + 36:38.

Totalt efter fyra av fem etapper

Torild Bornetun, Skillingaryds FK. Arkivbild

H 21 elit, 6,770 m, 71 deltagare: 49) Emil Auselius, Bredaryds SOK, + 58:25.

D 20 elit, 4,550 m, 108 deltagare: 42) Nicolina Moberg, Bredaryds SOK, + 43:33.

H 20 elit, 5,400 m, 109 deltagare: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 2:21:54, 20) Anton Gunnarsson, dito, + 31:09.

H 18 elit, 4,790 m, 117 deltagare: 29) Filip Broling, Bredaryds SOK, + 25:33, 67) Victor Hörnquist, dito, + 50:43.

D 21, 3,590 m, 192 deltagare: 32) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK, + 38:39.

D 21 kort-1, 3,500 m, 114 deltagare: 24) Klara Elmblad, Bredaryds SOK, + 56:47, 27) Lisa Elmblad, dito, + 1:09:10.

H 21 kort-1, 4,060 m, 124 deltagare: 1) Oliwer Lundberg, Bredaryds SOK, 2:18:42, 11) Linus Lundberg, dito, + 18:28.

D 18, 3,610 m, 148 deltagare: Maja Inghammar, Bredaryds SOK, felstämplat.

H 16, 3,550 m, 170 deltagare: 118) August Grahn, Bredaryds SOK, + 1:58:05.

D 10, 1,800 m, 95 deltagare: 1) Maja Nylund, Bredaryds SOK, 1:13:30.

D 35 kort, 3,440 m, 55 deltagare: 24) Stina Albinsson, Bredaryds SOK, + 1:24:58, 28) Ellen Albinsson, dito, + 1:34:22.

H 35 kort, 4,000 m, 67 deltagare: 41) Andreas Frisk, Vaggeryds SOK, + 1:52:29, 58) Emil Eriksson, Bredaryds SOK, + 3:20:59.

H 50-1, 3,730 m, 137 deltagare: 80) Magnus Trofast, Bredaryds SOK, + 1:53:32.

D 50 kort, 2,710 m, 199 deltagare: 28) Camilla Holmqvist, OK Stigen, + 38:34.

D 55, 3,000 m, 110 deltagare: 5) Carina Svensson, Bredaryds SOK, + 21:05.

H 55, 3,560 m, 210 deltagare: 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 2:03:11, 13) Mats Nylund, dito, + 21:57.

D 55 kort, 2,520 m, 102 deltagare: 5) Chatarina Skalberg, Bredaryds SOK, + 18:23, 93) Gunnel Börjesson, dito, + 4:42:16.

H 55 kort, 3,040 m, 204 deltagare: 30) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, + 29:40.

D 60, 2,690 m, 74 deltagare: 20) Maria Andersson, Bredaryds SOK, + 1:04:22.

D 65 kort, 2,230 m, 60 deltagare: 48) Agneta Bjersgård, Vaggeryds SOK, + 1:37:16.

H 65 kort, 2,890 m, 124 deltagare: 55) Arne Gunnar Karl Andersson, Bredaryds SOK, + 1:01:50, 102) Bengt Börjesson, dito, + 2:30:41.

D 75, 2,240 m, 15 deltagare: 4) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, + 27:25.

H 75 kort, 2,260 m, 95 deltagare: 26) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK, + 47:48.

H 85, 1,960 m, 18 deltagare: Torild Bornetun, Skillingaryds FK, Felstämplat.

D 45 motion, 2,880 m, 97 deltagare: .

H 45 motion, 3,480 m, 49 deltagare: 17) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK, + 55:10.

H 50 motion, 3,250 m, 65 deltagare: 21) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK, + 1:09:19, 47) Stefan Claesson, OK Stigen, + 2:35:26.

D 55 motion, 2,610 m, 50 deltagare: 1) Eva Almgren, OK Stigen, 2:40:10, 2) Susanne Domby, dito, + 3:05.

H 55 motion, 3,130 m, 29 deltagare: 7) Micael Elmblad, Bredaryds SOK, + 1:16:16.

H 60 motion, 2,920 m, 33 deltagare: 8) Hans Almgren, OK Stigen, + 18:02.

D 70 motion, 2,280 m, 32 deltagare: 1) Marita Johansson, OK Stigen, 2:52:13.

H 70 motion, 2,710 m, 33 deltagare: 9) Bo Johansson, OK Stigen, + 1:37:51.

Inskolning, 1,400 m, 150 deltagare: Ottilia Albinsson, Bredaryds SOK, godkänd, Edith Nilsson, dito, Godkänd.

Svår 7,5, 4,930 m, 43 deltagare: 1) Filip Trofast, Bredaryds SOK, 2:21:24.

Svår 2,5, 2,370 m, 44 deltagare: 8) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, + 25:53.

Medelsvår 4,0, 3,050 m, 71 deltagare: Oskar Elmblad, Bredaryds SOK, felstämplat.

3-dagars svår 5,0, 4,070 m, 93 deltagare: 28) Per Sigvardson, Bredaryds SOK, + 26:56.

3-dagars medelsvår 3,3, 2,670 m, 76 deltagare: 44) Ida Grahn, Bredaryds SOK, + 1:01:55.

3-dagars lätt 2,5, 2,270 m, 41 deltagare: 3) Astrid Grahn, Bredaryds SOK, + 12:07.

Mountainbikeorientering H 70, 10,070 m, 13 deltagare: Bo Johansson, OK Stigen, felstämplat.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *