Sport

Resultat från elitsprinten

Värnamo.nu

Sport Nu har vi fått resultat från elitsprinten i anslutning till O-ringen.

D21E 1) Simone Niggli, OK Tisaren, 157.23 (2) 13.06

H21E 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 183.32 (32) 14.53

D20E 1) Miri Thrane Ødum, OK Pan Århus, 112.23, 73) Linnéa Andersson, Bredaryds SOK, 166.19, 84) Lisa Elmblad, Bredaryds SOK, 181.53

H20E 1) Topi Raitanen, Helsingin Suunnistajat, 136.07

D18E 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 99.56, 12) Moa Hansson, Bredaryds SOK, 114.18, 63) Amelia Skalberg, Bredaryds SOK, 134.11, 72) Elsa Andersson, Bredaryds SOK, 136.12

H18E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 100.19

D21 1) Samantha Saeger, OK Linné, 118.56, 24) Amanda Hansson, Bredaryds SOK, 133.57

H21 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 133.19, 43) Fredrik Johansson, Bredaryds SOK, 167.37

D21K 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 87.52, 43) Jennie Johansson, Bredaryds SOK, 133.16

H21K 1) Thor Nørskov, IFK Göteborg, 94.37, 30) Henrik Andersson, Bredaryds SOK, 123.07, 98) Fredrik Eriksson, Bredaryds SOK, 163.34, 99) Per Hult, Bredaryds SOK, 164.18, 104) Henric Johnsson, Bredaryds SOK, 168.23

D20 1) Elena Gurskaia, Nord West, 112.44

H20 1) Henrik Upsal, Kristiansand OK, 119.42

D18 1) Ella Mahlamäki, Espoon Suunta, 98.08

H18 1) Dominik Jandl, Naturfreunde Wien, 102.13

D17-20K 1) Idun Bækken, Os IL orientering, 115.23, 28) Emma Auselius, Bredaryds SOK, 226.05

H17-20K 1) Antonin Stampbach, ANCO-Neuchâtel, 113.34

D16 1) Tuuli Heikkilä, Lynx, 82.24

H16 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 80.21, 20) Filip Trofast, Bredaryds SOK, 89.25

D15 1) Eliane Deininger, OLG St.Gallen/Appenzell, 83.10

H15 1) Sander Arntzen, Asker SK, 80.24, 10) Emil Auselius, Bredaryds SOK, 91.08

D16K 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 72.46

H16K 1) Lukas Wadsten, OK Landehof, 72.18

D14 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 62.06, 56) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK, 94.21, 97) Hedvig Severinsson, Bredaryds SOK, 119.23

H14 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 50.12

D13 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 64.07, 25) Ellen Sigvardson, Bredaryds SOK, 89.21

H13 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 59.27, 2) Anton Gunnarsson, Bredaryds SOK, 61.33

D14K 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 54.26

H14K 1) Elliot Crispin, OK Denseln, 48.57

D12 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 39.06

H12 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 32.51, 111) Hugo Auselius, Bredaryds SOK, 72.36

D11 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 43.54, 14) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, 53.18

H11 1) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 39.10

D12K 1) Alma Birklin, OK Kåre, 43.35

H12K 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 39.03, 8) Rasmus Johansson, OK Stigen, 56.02

D10 1) Moa Bergqvist, Korsnäs IF OK, 29.54

H10 1) Olle Ringi, OK Kåre, 27.51

D35 1) Elin Bjerva, Larvik OK, 104.01

H35 1) Anders Axenborg, Göteborg-Majorna OK, 114.30

D35K 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 80.03

H35K 1) Andréas Thern, OK Skogshjortarna, 96.27, 52) Martin Rosén, OK Stigen, 167.48

D40 1) Lena Ström, Tjällmo-Godegårds OK, 93.12

H40 1) Kristian Algers, Skogspojkarnas OK, 104.41, 45) Mattias Gunnarsson, Bredaryds SOK, 147.23

D40K 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 70.10, 170) Maria Auselius, Bredaryds SOK, 186.19

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 76.11, 3) Carina Svensson, Bredaryds SOK, 83.08, 65) Camilla Johansson, OK Stigen, 116.32

D45K 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 64.04

D50 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 79.15

D50K 1) Maria Castenborg, Njurunda OK, 73.36

H50K 1) Mikael Kindborn, OK Hällen, 70.24

D55 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 87.34

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 85.39

D55K 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 77.45, 19) Maria Andersson, Bredaryds SOK, 103.39

H55K 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 72.06

D60 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 76.00

H60 1) Harald Thon, IF Sturla, 89.22, 29) Kennet Sandström, OK Stigen, 119.15

D60K 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 76.13

H60K 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 82.30, 32) Arne Andersson, Bredaryds SOK, 107.04

D65 1) Linda Verde, IF Sturla, 85.57, 9) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, 108.45

H65 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 93.55

D65K 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 87.36

H65K 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 76.46

D70 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 77.11

H70 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 81.30, 4) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK, 90.27, 20) Morgan Ljung, Vaggeryds SOK, 107.14

D70K 1) Margareta Bengtsson, OK Gläntan, 91.58

H70K 1) Tord Halvarson, OK Kåre, 70.18

D75 1) Siv Hasselgrund, Bjursås OK, 89.36

H75 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 77.41

D80 1) Bernice Antonsson, FK Friskus-Varberg, 95.56

H80 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 73.09, 4) Torild Bornetun, Skillingaryds FK, 87.45, 8) Stig Fransson, OK Stigen, 94.07

H85 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 110.06

D90 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 303.13

H90 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 101.29

D21M 1) Elin Dolk, Jönköpings OK, 93.18

H21M 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 112.13

D35M 1) Elisabeth Hagelberg, Eksjö SOK, 78.50

H35M 1) Håkan B Samor, Lerums SOK, 124.30

D40M 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 87.34

H40M 1) Torbjörn Almgren, OK Kolmården, 114.01

D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 87.10

H45M 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 86.16, 20) Håkan Auselius, Bredaryds SOK, 127.20, 25) Weine Gustafsson, Skillingaryds FK, 134.15, 29) Jesper Rundbäck, Vaggeryds SOK, 141.07

D50M 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 79.53, 2) Susanne Domby, OK Stigen, 85.51

H50M 1) Anders Hansson, Storviks IF, 92.36, 3) Micael Elmblad, Bredaryds SOK, 98.05, 4) Peter Domby, OK Stigen, 100.09

D55M 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 71.11, 2) Gunilla Sandström, OK Stigen, 73.22

H55M 1) Mats Wallman, Västerbergslagens OL, 75.18

H60M 1) Per Leandersson, Anderstorps OK, 83.37

D60M 1) Kerstin Carlsson, OK Letstigen, 87.22, 2) Marita Johansson, OK Stigen, 87.41

D65M 1) Berit Røste, Ringsaker OK, 87.01

H65M 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 70.35, 7) Sölve Andersson, OK Stigen, 98.51, 9) Bo Johansson, OK Stigen, 101.17

D70M 1) Elisabeth Prettner, Tirol, 86.01

H70M 1) Einar Stensby, Løten o-lag, 86.05

Insk ) Agnes Cahier, IK Uven, Godkänd

U1 1) Herman Øen Paulsrud, IL Koll, 25.28

U2 1) Eddie Karlsson, OK Vilse 87, 38.42, 11) Sanna Sigvardson, Bredaryds SOK, 42.58

Ö1 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 40.21

Ö2 1) Karin Byström, OK Nolaskogsarna, 81.24

Ö3 1) Kicki Ott, OK Gränsen, 57.17, 41) Mikael Severinsson, Bredaryds SOK, 73.47, 128) Ingrid Hylthén, OK Stigen, 102.10, 129) Gunnar Hylthén, OK Stigen, 102.33

Ö4 1) Jens Fast, Boxholm-Mjölby OL, 75.55

Ö5 1) Erik Stillemark, IF Hallby SOK, 64.39, 141) Bosse Ybe, OK Stigen, 115.05

Ö6 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 113.01

Ö7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 49.44

Ö8 1) Sondre Ruud Bråten, Nydalens SK, 67.45, 69) Ina Skalberg, Bredaryds SOK, 118.10, 91) Mats Johansson, Bredaryds SOK, 129.52

Ö9 1) Dmitriy Mihalkin, Sävedalens AIK, 100.12

Ö10 1) Skjalg Nysæter, Skien OK, 72.18

Ö11 1) Bjørnar Kvåle, Hadeland OL, 126.59

Ö12 1) Simon Andersson, OK Kullingshof, 157.01, 13) Daniel Johansson, Bredaryds SOK, 247.41

D21E2 1) Sirkku Minkkinen, Rajamäen Rykmentti, 171.23

H21E2 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 177.51

D20E2 1) Miti LE CAm, Club Rennais de Course d’orientation, 214.55

H20E2 1) Andreas Zeijlon, OK Hällen, 139.39

D18E2 1) Alice Frost, OK Roslagen, 121.17, 3) Mimmi Dahlberg, Bredaryds SOK, 129.12, 4) Klara Elmblad, Bredaryds SOK, 129.43

H18E2 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 108.02

H40K 1) Kalle Dalin, Leksands OK, 84.29

H45 1) Johan Ivarsson, Freidig, 91.07, 161) Magnus Trofast, Bredaryds SOK, 164.28

H45K 1) Nichlas Wallström, Sävedalens AIK, 75.55, 20) Per Sigvardson, Bredaryds SOK, 88.09

H50 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 87.48, 22) Mats Nylund, Bredaryds SOK, 107.55, 89) Mikael Hansson, Bredaryds SOK, 131.19

H80M 1) Sven Persson, Andrarums IF, 91.47

Open CH10 1) Fredrik Nilsson, OK Njudung, 143.03

Challenge D 10 1) Eva-Maj Erneby, Västerås SOK, 136.42

Challenge H 10 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 113.07

Challenge D 5 1) Maria Backlund, OK Hällen, 79.14, 10) Hanna Dahlberg, Bredaryds SOK, 101.26, 22) Anneli Sigvardson, Bredaryds SOK, 113.17

Challenge H 5 1) Jonatan Höst, Hjärnarps GH OL, 72.33

Pre-E 1) Fruzsina Biró, Budapest, 0.45

Pre-A 1) Roger Johansson, Kungälvs OK, 0.39

Pre-B 1) Lennart Svensson, Stockholms Godtemplares IF, 0.59

MTBD21 1) Ingrid Stengård, IF Sibbo-Vargarna, 101.18 (1) 101.18

MTBH21 1) Marcus Jansson, Garphyttans IF, 115.39 (1) 115.39

MTBD20 1) Elvira Larsson, Ryda SK, 93.43 (1) 93.43

MTBH20 1) Jesper Lindahl, OK Trian, 119.49 (1) 119.49

MTBD16 1) Elin Håll, HJS-Vansbro OK, 101.42 (1) 101.42

MTBH16 1) Juha Lilja, Tampereen Pyrintö, 90.02 (1) 90.02

MTBD14 1) Ebba Eriksson, Kvarnsvedens GOIF OK, 76.45 (1) 76.45

MTBH14 1) Joel Ernstsson, Finspångs SOK, 48.24 (1) 48.24

MTBH12 1) Yaroslav Shvedov, Orienta SKI-O, 42.48 (1) 42.48

MTBD40 1) Marquita Gelderman, North West Orienteering Club, 98.47 (1) 98.47

MTBH40 1) Martin Claesson, OK Landehof, 114.10 (1) 114.10

MTBD50 1) Tove Andersen, OK Øst Birkerød, 114.12 (1) 114.12

MTBH50 1) Per Gustavsson, Göteborg-Majorna OK, 113.07 (1) 113.07

MTBD60 1) Anna-Karin Argus-Johansson, Sol Tranås, 82.52 (1) 82.52

MTBH60 1) Harald Männel, OL-Team Wehrsdorf, 86.04 (1) 86.04, 18) Göran Svensson, Skillingaryds FK, 143.39 (18) 143.39, 23) Bo Johansson, OK Stigen, 168.37 (23) 168.37

MTBÖK 1) Per-Erik Rönnestrand, Frösö IF, 38.36 (1) 38.36

MTBÖM 1) Magnus Björk, OK Rodhen, 53.21 (1) 53.21, 11) Martin Rosén, OK Stigen, 75.32 (11) 75.32

MTBÖL 1) Richard Karlsson, Ryda SK, 102.50 (1) 102.50

MTBH70 1) Bengt Andersson, Söders-Tyresö, 67.41 (1) 67.41

National Team Sprint M 1) Jonas Leandersson, Sverige, 13.17 (1) 13.17, 2) Jerker Lysell, Sverige, 13.44 (2) 13.44, 3) Tim Robertson, Hutt Valley, 13.53 (3) 13.53, 4) Nick Simonin, Irland, 14.09 (4) 14.09, 5) Trond Einar Moen Pedersli, OK Trollelg, 14.15 (5) 14.15, 6) Tristan Bloemen, CO Liège, 14.22 (6) 14.22, 7) Matt Ogden, North West Orienteering Club, 14.28 (7) 14.28, 8) Lachlan Dow, Australia, 14.30 (8) 14.30, 9) Will Critchley, Canada, 14.42 (9) 14.42, 10) Martin Regborn, Sverige, 14.46 (10) 14.46, 11) Brodie Nankervis, Australia, 14.49 (11) 14.49, 12) Marvin Goericke, Berliner TSC, 14.57 (12) 14.57, 13) Robbie Anderson, Canada, 15.23 (13) 15.23, 14) Bryan Keely, Bendigo Orienteers Incorporated, 15.32 (14) 15.32, 15) Bradley Lund, South Africa, 15.45 (15) 15.45, 16) Raúl Ferra, Spain, 15.46 (16) 15.46, 17) Damian Konotopetz, Canada, 16.16 (17) 16.16, 18) Ethan Childs, USA, 16.20 (18) 16.20, 19) Greg Ahlswede, USA, 17.19 (19) 17.19

National Team Sprint W 1) Lilian Forsgren, Sverige, 13.45 (1) 13.45, 2) Ida Marie Næss Bjørgul, Norge, 13.47 (2) 13.47, 3) Emma Waddington, Canada, 15.06 (3) 15.06, 4) Tori Borish, USA, 15.17 (4) 15.17, 5) Roisin Long, AJAX, 15.37 (5) 15.37, 6) Tori Owen, Canada, 16.21 (6) 16.21

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *