Nyheter

13-åring och 67-åring underhöll hos SPF

Uppdaterad 9 april, 2019 20:53 · Publicerad 9 april, 2019 20:29

En ung sångare och en lite äldre berättare var höjdpunkter vid SPF:s möte i Skillingaryd.

22 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/22
Gustaf Fritz sjöng
2/22
Pär AJ Persson talade
3/22
Gemenskap
4/22
5/22
6/22
Fikade kaffet
7/22
8/22
9/22
10/22
Evald Andersson och Janne Johansspn
11/22
Britt Johansson talade om vikten...
12/22
...att ibland stå på ett ben...
13/22
Lennart Fritz och Gunilla Otterberg
14/22
Lennart Fritz och Gunnel Johansson
15/22
Ingemar och Kerstin Hasselberg
16/22
Lite påfyllning...
17/22
18/22
Eva och Erling Andersson
19/22
Här var det lotter!
20/22
21/22
22/22
Så dags att åka hem...

Kyrkoherde Pär AJ Persson från Värnamo var inbjuden gäst och han lockade närmast rekordmånga gäster. Omkring 85 hade nämligen kommit till månadsmötet som denna gång var förlagt till Grönelund.

Som inledning var det som så ofta kaffeservering och information av bland andra ordförande Lennart Fritz, Gunnel Johansson, Gunilla Otterberg och Britt Johansson.

Det handlade om vårresa, friskvård, modevisning och lite annat.

Pär AJ Persson kåserade om påskens stora betydelse och han kan verkligen fängsla en publik.

Sista programpunkten var en liten överraskning: Ordförande Lennart Fritz välkomnade sitt barnbarn Gustaf Fritz, 13 år, som fick underhålla med uppskattad sång.

Nästa månadsmöte är måndagen den 13 maj då Christer Möller och Bo Hejdelind som underhåller med sång och musik.

Ett svar på “13-åring och 67-åring underhöll hos SPF”

  1. Mötesplatser för äldre viktiga och där medverkar SPF och PRO och även kyrkorna fyller en stor funktion. Det erbjuds studiecirklar, resor långa som korta, musik, föredrag och kommunala upplysningar, motions tillfälligheter som boule, promenader, gym med nedsatta avgifter. Håller man igång både fysiskt och mentalt mår vi alla bättre.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.