Vi presenterar det andra av två bildspel från Vaggerydsdagen.
Det var 1975 som Waggeryds IK startade det som numera heter Vaggerydsdagen men som tidigare kallats bland annat WIK-dagen. Waggeryds IK har hela tiden haft huvudansvar men numera har man medarrangörer.
Lördag blev en stor publikfest och det verkade vara minst lika många besökare som de senaste åren. Möjligen var det något färre vid just själva musikframträdandena.
I Magnisa stuga var det i alla fall ännu större aktivitet än det nog varit någon gång tidigare. Affärsmännen hade i många fall dukat upp på på gator och torg och de flesta partier fanns på plats med sina budskap trots att det är långt till nästa val. Man ville väl ge invånarna möjlighet att tala med politikerna.
Fordonshistoriker visade en del gamla fordon och det var luftgevärsskytte, hoppborg och en hel del annat.
Det var även prisutdelning av olika slag som vi berättat om i andra artiklar.