Bondstorps Hembygdsförening fyller i år 80 år och detta firades under söndagen med ett välbesökt jubileumsprogram vid hembygdsgården Braskabo.
Bondstorps Hembygdsförening firade 80 år
När socknens siste torpare, Fredrik Svensson dog 1945, väcktes tanken på att bevara torpet och dess värdefulla samlingar. Den 22 juni 1946 bildades Bondstorps Hembygdsförening som alltsedan dess förvaltar torpet och arvet efter Braskabos torpare.
Under närmare 150 år var den gamla torparvägen till Palsbo torpets förbindelse med omvärlden. Under söndagen genomfördes en vandring i torparnas fotspår, från Palsbo till Braskabo, som en del av jubileumsprogrammet. Madeleine Sandell ledde vandringen och berättade.
Under vandringen rastade man vid ”Braskens stol”, en stol som en av de tidigare torparna byggt upp av sten.
Väl framme vid Braskabo bjöds på elvakaffe, varefter ett omväxlande program vidtog.
Föreningens ordförande Lisbeth Davidsson hälsade välkommen.
Det bjöds på musikunderhållning med Ulf Lundberg som sjöng och spelade cittra.
I mangårdsbyggnaden kunde man beskåda en utställning av häradsdräkter från Östbo , Mo, Tveta och Östra härader och även en Sverigedräkt.
Under dagen planterades också en skogslönn, ett jubileumsträd som framgent kommer att minna om årsdagen.
Deltagarna aktiverades också i en frågerunda, där svaren kunde hittas på de nya informationstavlor som lagom till jubileet kommit på plats.
Programmets höjdpunkt var den historiska teaterföreställning som framfördes av Madeleine Sandell och Kjell Nordén.
En åldrande mor Johanna sitter på farstukvisten och funderar över en allt mödosammare tillvaro. Ett brev till sonen Fredrik i Amerika har sänts.
Och så..! I slutscenen kommer Fredrik hem till mor, medförande en Amerikakoffert, fylld av ägodelar och en vacker sidensjal till sin mor.
Fotnot
Året är 1904 och verklighetens Fredrik är alltså Braskabos siste torpare Fredrik Svensson. Modern Johanna Andreasdotter dog 1925, 90 år gammal, varefter Fredrik levde ensam på torpet under ytterligare 20 år.
Text och bilder. Rolf Johansson


















