Nyheter

Fart och fläkt med Carlings

Publicerad 20 april, 2017 09:15

Tre generationer Carling trollband en fullsatt salong i Skillingehus

14 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/14
Gunhild och Thomas passar på att ta kort på sig själva
2/14
Gunhild och hennes syskon sjöng, spelade och dansade
3/14
Mycket musik
4/14
Fullt drag på scen
5/14
Gunhild showade
6/14
Många besöker kom
7/14
Fart och fläkt även hos damerna i publiken
8/14
Lite uppfriskningar i pausen
9/14
Nöjda med showen
10/14
Inte bara systrar Carlings
11/14
Inte bara musik
12/14
Fullsatt i teatersalongen
13/14
Nöjda damer på Skillingehus
14/14
Gunhild var inte bara på scen

På onsdagskvällen var det fart och fläkt på Skillingehus. De 200 i publiken i teatersalongen fick njuta av den sprittande glädje som förmedlades från scenen. Carling Family bjöd på två timmar med härlig gladjazz-musik  på allehanda instrument och hisnande varieténummer.

När de fyra syskonen  Max, Gerd, Gunhild och Ulf tillsammans med mamma Aina och Max tre döttrar och ytterligare två musiker hade avslutat sitt sista nummer, ville applåderna aldrig ta slut.

De tre döttrarna visade med all önskvärd tydlighet att återväxten är säkrad i denna musikaliska familj. Elvaåriga Linnea sjöng och hanterade både bas, banjo och trummor, och hennes äldre systrar briljerade på olika instrument och i varieténummer.

Kerstin Hasselberg

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.