Nyheter

Peng per jultallrik skänks till ”Min stora dag”

Uppdaterad 16 oktober, 2026 09:49 · Publicerad 16 oktober, 2026 09:00

Snart börjar julbordssäsongen på stiftsgården Tallnäs. Vi har träffat kocken Thomas Sjöberg som kom på en idé. – Ingen kan göra allt men alla kan göra lite, menar Thomas.

Thomas Sjöberg är en av två kockar på stiftsgården Tallnäs. Thomas kom på idén med skänka peng per jultallrik till "Min stora dag". Bild Sara Mejving

Vi tog oss till stiftsgården Tallnäs utanför Skillingaryd den soliga och varma onsdagseftermiddagen. Julmat känns ganska avlägset men hos kocken Thomas Sjöberg är planeringen redan i gång. Nytt för i år är stiftsgårdens bidrag till ”Min stora dag”.

– Vi är en gård som har besök av många barn och ungdomar och jag kände att vi måste också hjälpa till. Ingen kan göra allt men alla kan göra lite och många av oss har också möjlighet att hjälpa till. Min idé, som togs emot väl, var att skänka tio kronor per såld jultallrik, till ”Min stora dag”. Man har också möjlighet att bidraga med en peng även om man inte äter julbord här, det är bara att komma ut hit till Tallnäs.

Hur många jultallrikar gjorde ni förra året?

– 2 500 var det nog, nämner Thomas efter liten betänketid, och fortsätter:

– Vi har 20 sittningar med 80 personer åt gången samt dagens lunch med jultallrik. Vi kommer, likt tidigare, att arrangera det stora tabberaset för ”Hela människan” i Jönköping och Värnamo. De kommer hit och hjälper oss äta upp julmaten och vi delar ut det som blir kvar. Vi har haft det i några år nu, väldigt omtyckt. Det brukar vara ett 60–70-tal som kommer.

Ni ligger i startgroparna…

– Vi kommer att börja rulla köttbullarna snart och det blir väl en 7 000–8 000 köttbullar per julbordssäsong. Det går åt 2 000 till 3 000 liter mjölk till att göra ostkaka. Bokningarna har börjat rulla in, så det känns bra.

Hur är det med kockens egna julbord?

– Man blir lite trött på julmaten och då är det skönt att gå bort till någon annan och äta julbord. Men visst äter jag julmat och jag gillar allt det hemlagade. Rullsyltan och stuvad grönkål är några av favoriterna, berättar Thomas.

– Samtidigt som det är kul med julmaten då vi lagar mycket från grunden. Vi röker vår egen lax, gör egen rullsylta, paté, köttbullar, ostkaka, lägger in sillen själva och hemlagat godis, såklart.

Så, även om det känns avlägset, är julmatsplaneringen i gång på stiftsgården Tallnäs.

Fotnot: "Min Stora Dag" är en rikstäckande välgörenhetsorganisation vars uppdrag är att uppfylla önskningar och sprida livsviktig glädje till barn med allvarliga sjukdomar och diagnoser. Detta görs för tusentals barn varje år genom upplevelser som kallas "Stora dagar".

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.