Siri Magnusson, 18, från Hok får ett fint stipendium som kanske känns i samma klass som hennes SM-guld.
Siri hyllas med fint pris
Klubbkompisar och ledare från Waggeryds Boxningsklubb samlades tisdag kväll vid fotbollsplanen intill brandstationen i Vaggeryd. Det var inplanerat träning och Siri hade inte annan tanke.
– Nej, jag blev verkligen glatt överraskad, säger Siri som boxas i 51-kilosklassen och som är svensk juniormästare.
Den nya utmärkelser är ett stipendium ur Grenthes Minnesfond. Andreas Råvik och Håkan Gustafsson från stiftelsen delade ut blommar till Siri och hon fick också kika på diplomet. Prissumman och diplomet får hon senare, i samband med Waggerydsdagen sista lördagen i augusti.
Motivering för utmärkelsen till Siri lyder:
För enastående insatser inom svensk boxning och för sitt inspirerande ledarskap. där hon med passion, disciplin och hårt arbete är en förebild för andra unga idrottare.
– Min storebror boxades och det lät roligt så jag testade och har fortsatt. Det är fin genskap i klubben och man får en adrenalinkick när man .boxas, säger Siri.
Detta är stiftelsen
Majken och Rolf Grenthes Stiftelse delar årligen ut stipendier till elever på Fenix Kultur- och Kunskapscentrum/Hjortsjöskolan och Waggeryds Museiförening samt ett personligt stipendium till en framstående kvinnlig idrottare eller ledare.
Stiftelsen är grundad av sonen Ingmar Grenthe år 2008 i tacksamhet till samhället han växt upp i. Vaggeryds kommun förvaltar stiftelsens tillgångar.
Majken arbetade som gymnastiklärare och Rolf grundade och drev möbelföretaget Balder i Vaggeryd.
Sonen Ingmar anser att Vaggeryds kommuns politiker under 40–50-talen var framsynta och att de såg till att utbildningsmöjligheter växte fram i samhället. 2008 grundade således Ingmar stiftelsen som årligen delar ut 20 000–30 000 kronor till Fenix Kultur- och Kunskapscentrum/Hjortsjöskolan samt Waggeryds Museiförening.
Förutom dessa så delas även ett personligt stipendium ut på 5 000 kronor till en framstående kvinnlig idrottare eller ledare som är under 30 år. För att erhålla detta stipendium måste kvinnan nomineras av sin förening eller organisation. Det kan alltså inte sökas av den enskilda.

















