Motorsport

Johan och Per-Ola redo för ny SM-tävling

Uppdaterad 7 augusti, 2025 21:18 · Publicerad 7 augusti, 2025 21:09

Till start i Hässleholm kommer Johan och Per-Ola Pettersson från Skillingaryds MK.

Johan och Per-Olas VW Golf har fått många nya delar sedan sist. Privatbild.

Till helgen är SM:s största klass Standard med 21 startande och här står Johan och Per-Ola på startlinjen. Fyra sträckor ska avgöras på välkända garnisonen i Hässleholm under fredagskvällen.

Tre tidigare deltävlingar har körts i årets SM-serie, far och son Pettersson har haft lite otur med brutna tävlingar både i Boden och Karlstad så inför helgen finns de på en tionde plats i mästerskapstabellen. I Karlstad blev det en oturlig vurpa ner i ett vattendrag så Agne Josefsson har haft att göra sedan tävlingen var sista helgen i maj.

– Ja, huv, skärmar, dörrar och ruta är bytta. Taket är riktat och sedan är motorn genomkollad och växellådan bytt så Agne har gjort ett kanonjobb, berättar Johan.

– Vi har kommit ner till Hässleholm ikväll, rekar imorgon förmiddag och sedan börjar tävlingen på kvällen, hälsar Johan och målsättningen är: – Det kommer bli tufft men vi ska ta i verkligen och försöka vara med och fajtas. Det kommer bli tajt och roligt med så många startande i klassen.

Leder Standardklassen inför helgen gör Moltas Olofsson/Isa Kolmbäck från Asarums MS. Tävlingen startar på garnisonen klockan 18.00 imorgon. På lördag blir det fyra specialsträckor på förmiddagen och fyra på eftermiddagen.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.