På fredagskvällen och en bit in på småtimmarna så var det full aktivitet på Skillingaryds Jaktskyttebana då två sportingtävlingar avgjordes med 55 anmälda skyttar.
Effektfullt skytte i mörker
Vid 18-tiden samlades alla skyttar tillsammans med funktionärer. Ordförande Simon Andersson hälsade alla välkomna tillsammans med tävlingsledarna Rikard Alm och S-E Davidsson.
Samtidigt hyllades den nye EM-guldmedaljören Rikard Alm med applåder.
Tävlingen Snapphanen är klubbmästerskap i sporting för medlemmar och här skjuter man 25 duvor på kvällen i dagsljus, mellan klockan 18.00–21.00 och den vanns även detta år av Robert Nordquist på 24 poäng av 25 möjliga.
Fyra skyttar sköt 24 poäng men det avgjordes då man räknade med den som sköt bäst på nattskyttet och det gjorde Robert Nordquist då han endast missade en av 20 duvor, tredje året i rad.
Snapphanen - topp tre:
1: Robert Nordquist, 24 p av 25 (19 på natt)
2: Emil Granklint , 24 p (18 på natt)
3: Kent Gillstedt, 24 p (17 på natt)
Därefter var det paus och det fanns grillad korv, kaffe med mera och även möjlighet att testa att skjuta en kulskyttetävling mot skidskyttemål.
Man upptog sedan skyttet klockan 23 med en ny tävling och då sköt man 20 duvor men nu med lite andra skjutvinklar och i strålkastarljus.
Här räknade man samman resultaten i Snapphanen och med de 20 duvorna. Tävlingen vanns av förra årets vinnare, Robert Nordquist på 43 av 45 duvor.
Resultat - topp tre:
1) Robert Nordquist, 43 poäng av 45
2) Emil Granklint, 42
3) S-E Davidsson, 41 (efter särskjutning)
Tävlingen på skidskyttemålen vanns av Rikard Alm med 5
träffar av 5 på 8,20 sekunder.
Text: Jan Fritz
Foto: Jan Fritz och Kim Levin











