Alvin Andersson, som kör för Vetlanda MS, har i helgen kört två tävlingar i speedway med ungdomslaget i Vetlanda/Indianerna.
Alvin från Klevshult knep två fjärdeplaceringar
Under lördagen var ungdomslaget Vetlanda/Indianerna i Eskilstuna och körde match.
Efter en jämn inledning på matchen så kunde killarna göra ett ryck och hålla övriga lag bakom sig. Laget vann till slut med 46 poäng och bärgade hem säsongens första seger.
Vetlanda/Indianernas poängfördelning:
1. Moses Öberg - 13 (2,3,3,2,3)
2. Ludvig Lundgren (G) - 15 (3,3,3,3,3)
3. Theo Trofast - 12 (3,1,2,3,3)
4. Alvin Andersson - 6 (2,F,2,FX,2)
Under söndagen var det dags för en ny match, nu i Mariestad och vilken otroligt bra match det blev. Laget tog ledningen redan i det första heatet och därefter höll man den hela matchen. Laget vann med 45 poäng.
Vetlanda/Indianernas poängfördelning:
1. Eddie Ljung (G) – 11 (3,2,3,1,2)
2. Moses Öberg – 15 (3,3,3,3,3)
3. Theo Trofast – 13 (2,3,3,3,2)
4. Alvin Andersson – 6 (1,1,1,3,TT)
– Det var en match där det stämde bra för alla killarna. Så kul att se hur de peppar varanddra och visar enormt hjärta för klubben. En extra eloge idag till Alvin, som trots stark smärta efter gårdagens krasch, krigade sig igenom och tog 6 viktiga poäng. Underbart att nu ha två segrar och kunna utmana Bysarna på allvar resten av säsongen, säger lagledaren Viktor Stendahl om söndagens match.
Nu väntar tre veckors uppehåll från serien men våra förare ligger inte på latsidan. Under midsommarhelgen åker både Alvin Andersson och Moses Öberg till danska Holsted för att köra Rasser Cup. Helgen efter väntar EM i Västervik, där Theo Trofast och Moses Öberg deltar.
Text och bilder: Vetlanda MS






