Tennis

Tennistävling avgjord i Vaggeryd – bildspel

Uppdaterad 14 juli, 2019 13:05 · Publicerad 14 juli, 2019 11:54

Tennis är en sport som verkligen är aktuell just nu. I helgen spelas finalerna i Wimbledon och vecka 28–29 pågår Swedish Open i Båstad.

8 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/8
Finalparen. Från vänster: Mattias Englund, Filip Lipovac, Mattias Tencic och Simon Lemke.
2/8
Matcher på gång
3/8
Publik
4/8
Intresserad publik
5/8
Robin Larsson hade oturen att slita av hälsenan i sin första match
6/8
Spel på båda banorna
7/8
Utanför tennisstugan
8/8
Grillen var i gång hela tävlingen

Även i Vaggeryds kommun finns det banor att spela på. Mycket arbete görs av klubbarna i Vaggeryd, Skillingaryd, Hagafors och Sonarp för att hålla banorna i gång för allmänheten.

Varje sommar brukar det arrangeras en dubbelturnering på Vaggeryds båda tennisbanor. Årets tävling gick av stapeln lördagen den 13 juli och hade samlat 24 tennisspelare, ingen dålig siffra. Det var alltså tolv par som ställde upp. Deltagarna var i åldersspannet 16–56 år. De flesta från Vaggeryd förstås men även deltagare från Skillingaryd, Jönköping, Göteborg och Stockholm.

Åtta spelare plus två domare fanns hela tiden på banorna, livligt påhejade av en ganska stor publik. Grillen var också i gång hela tiden.

Spelstilarna varierade ganska mycket beroende på hur mycket tennisträning som fanns bakom.

Efter gruppspel gick åtta par vidare till slutspel. Varje match spelades i ett set.

Slutsegrare blev paret Mattias Tencic och Simon Lemke, vilka vann finalen mot Mattias Englund och Filip Lipovac med de klara siffrorna 6–2. Det brukar bli segerparets uppgift att arrangera nästa års turnering.

Lars-Evert Eskilsson

Ett svar på “Tennistävling avgjord i Vaggeryd – bildspel”

  1. kul att se! hoppas banorna i skryd används lika mycket.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.