Det började med ett midsommarbesök och en spontan titt på Hemnet. I dag driver Cecilia Ekfors Forsberg och Jonny Forsberg det gamla stationshuset i Horda som kafé och mötesplats. – När vi såg stationshuset kände vi direkt att det här kunde vara något för oss, berättar de.
En välsmakande nysatsning
Stationshuset i Horda byggdes 1902 i samband med att järnvägen Borås–Alvesta öppnades och är en viktig del av ortens historia som stationssamhälle. Byggnaden renoverades 1947 och har bevarat mycket av sin äldre karaktär.
Under en period riskerade stationshuset att rivas, men det räddades genom privat ägande och har därefter fått nytt liv som besöksmål och samlingspunkt i Horda. I dag har huset blivit ett café, som drivs av Cecilia Ekfors Forsberg och Jonny Forsberg.
– Vi hade länge pratat om att göra något tillsammans. När vi såg stationshuset kände vi direkt att det här kunde vara något för oss, berättar de.
Beslutet tog fart efter ett spontant besök. Den dåvarande ägaren råkade vara på plats och bjöd in dem till en visning av huset. Sedan dess har de arbetat för att ge den gamla stationsbyggnaden nytt liv, samtidigt som de vill bevara dess historiska karaktär.
– Det viktigaste för oss är att behålla känslan från förr, säger de.
Förutom fika och enklare servering arrangeras bokkvällar, quiz och andra aktiviteter. Tanken är att stationshuset ska vara mer än ett kafé: en plats där människor kan mötas. Efter många år i Skåne hamnade paret i Småland.
– Att vi hamnade i Horda har vi inte ångrat en sekund. Alla har varit så välkomnande.
Responsen från ortsborna har varit positiv från start.
– Det är så roligt att det har kommit något som lever här igen, säger Gunnel Elf.
Stationshuset har därmed åter blivit en naturlig samlingspunkt i Horda, om än i en annan roll än när tågen en gång stannade utanför dörren.






