Den första skolavslutningen på Västhorjaskolan bjöd på blandade känslor.
Parkeringskaos vid skolavslutning
Skolans parkeringsplatser fylldes snabbt till bredden med bilar. Det resulterade i att närliggande gator och diket mitt emot skolan fylldes med bilar.
– Att parkera i terrängen inom tättbebyggt område. Hur tänker Värnamo kommun i frågan? Undrar en läsare som hört av sig till redaktionen.
Vi får kontakt med Stefan Åberg Malmer, kommunens fastighetschef.
– Vi har tidigare haft lite problem med att hämta/lämna parkeringar på morgon, framförallt på fredagar då flera föräldrar hämtar barnen vid samma tider. Vi har gjort lite olika åtgärder för att det ska fungera på ett bättre sätt men är begränsade i yta. Vi uppfyller dock de krav och normer som gäller för parkeringar för verksamheten. Utöver diverse åtgärder har vi har även hänvisat till parkeringen vid Borgenstugan fem minuters promenad bort. Det hade ju klart varit önskvärt att verksamheten hade informerat anhöriga att parkering sker vid Borgenstugan vid tillfällen som skolavslutningar och liknande för att undvika parkeringssituationer som denna, säger han i en kommentar.












Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.