Nyheter

Rotaryklubb skänker 100 000 till hälso- och sjukvårdsverksamhet i Kenya

Publicerad 16 juni, 2026 11:25

Under måndagens veckomöte överlämnade Värnamo Rotaryklubb en donation på 100 000 kronor till Rotary Doctors för deras hälso- och sjukvårdsverksamhet i Kenya.

Birgitta Petersson, Rotaryklubbens president överlämna donationen till Stefan Knutsson, ordförande för Rotary Doctors. Pressbild: Värnamo Rotaryklubb

Stefan Knutsson, ordförande för stiftelsen Rotary Doctors, uttryckte en stor tacksamhet till Värnamo Rotaryklubb och beskrev verksamheten i Kenya på följande sätt:

∗ Fokus ligger på vård för barn och kvinnor i utsatta områden.
∗ Vaccinationsinsatser, där en dos kostar cirka 50 kronor.
∗ Det är små medel som ger stora effekter, till exempel 2 500 kronor för klinikinsats i en by.
∗ De läkare, sjuksköterskor och tandläkare som arbetar inom Rotary Doctors arbetar som volontärer vilket gör att den största delen av donationen kan användas till direkta insatser bland landets befolkning.

Rotary som är ett internationellt yrkesnätverk och räknas som en av världens största välgörenhetsorganisationer genom sitt sociala engagemang.
Rotaryklubben i Värnamo är en av landets större klubbar med cirka 100 medlemmar. Klubben har sina veckosammanträden i samband med måndagens luncher, då olika intressanta föredragshållare gästar klubben. Kontinuerlig pågår dessutom ett insamlingsarbete genom lotteri, välgörenhetskonsert, personligt givande och gåvor från sponsorer. Detta gör att vi kan medverka med ekonomiskt stöd till lokala och internationella projekt.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.