Under lördagen begav sig Värnamo Boxningsklubb till Skene för Sugar Rays 22.
En lovande debut

Dagens boxare var Matija Zindovic, som gjorde sin ungdomsdebut på svensk mark, och Ahmad Suliman, som klev in i ringen för allra första gången. I hörnan hade de stöd av två VB-sekonder. Ahmad mötte en debutant från IK Ymer.
– Trots att Ahmad endast tränat boxning i fyra-fem månader gör han en mycket fin insats. Han lyckas dock inte riktigt komma åt den något längre Ymer-boxaren, som vinner matchen med 3–0. Vi tar med oss värdefull rutin från dagens match och jobbar vidare, säger Niclas Andersson i Värnamo Boxningsklubb.
Även Matija ställdes mot en debutant från IK Ymer.
– Matija boxas mycket fint och vinner slagväxlingarna klart och tydligt. Med en övertygande 3–0-seger tar vi med oss en stark prestation hem. Med en vinst och en förlust i ungdoms debuten är vi stolta över våra boxare som representerade Värnamo BK. Framtiden ser ljus ut, säger Niclas Andersson.



