Fotboll

Västboås kryssade i Lessebo

Uppdaterad 26 juni, 2026 22:30 · Publicerad 26 juni, 2026 20:52

Seriesjuan Lessebo tog emot serietrean Västboås i herrfyran. Uppdaterat.

Bild från tidigare match. Foto: Linn Persson

Matchen slutade 1–1 (1–0).

– Elias Gunnarsson, säger tränare Christian ”Chrille” Carlsson och tänker på den som höll kvar Västboås i matchen.
Elias i målet var vid flera tillfällen en räddande ängel. Att det bara stod 1–0 i halvtid för Lessebo var till stor del hans förtjänst. Enda målet för hemmalaget kom efter 29 minuter. Målet för laget från Ås kom åtta minuter in på andra halvlek genom David Baselt.

– En tuff bortamatch och det kändes som att vi satt kvar lite i bussen, som det hänt även vid tidigare lite mer långa resor, säger Chrille.

Efter en svag inledning fick Västboås bättre fart på spelet och i andra halvlek dominerade man faktiskt.
– Vi blev mer aggressiva då och fyllde på med fler spelare framåt. Vi hade 3–4 riktigt vassa målchanser förutom vår kvittering.

– Alla visade att de har hjärtat på rätta stället och andra halvlek tar vi med oss hem. Den första lämnar vi kvar under läktaren i Lessebo, säger Chrille Karlsson.

Utöver målvakten extra plus till Dennis Andersson och Zoran Sredojevic.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.