Fotboll

Västboås trivs på sin hemmaplan – Abdou matchhjälte

Uppdaterad 11 juni, 2026 21:51 · Publicerad 11 juni, 2026 20:51

Västboås har haft fyra hemmamatcher denna säsongen och plockat 10 av 12 poäng. Under torsdagskvällen skulle nya triumfer bordas när jumbolaget var på besök.

Bild från tidigare match. Foto: Linn Persson

Västboås har varit starka på hemmaplan, tre segra och en oavgjord. Men under majmånad har man blandat och gett under. Och juni inleddes med en tung förlust, på bortaplan, mot serieledarna Alvesta.

När jumbolaget IF Rejban var på besök blev det andra fotbollstakter och Västboåsgänget kunde inkassera sin femte seger för säsongen med slutresultatet 2–1.

Gästerna inledde målskyttet efter 20 minuter. Västboås tog tillbaka taktpinne omgående och kvitterade fyra minuter senare genom Pontis Åqvist. Och 1–1 stod sig halvleken ut.

Och det skulle bli ett ställningstagande i andra halvleken fram till tilläggstiden. Då slog inhopparen Abdou till och skickade in segermålet 2–1.

–Det var en match som vi vinner på en order om jag säger så. Vi spelar inte vår bästa fotboll idag men alla gör sitt jobb därför var denna segern riktigt skön, säger Mikael Svensson, assisterande tränare i Västboås som också plockar med sig en del saker till kommande match.

–Tron på oss själva och även om vi inte spelar på topp så gör vi en ruggit bra laginsats. Avbytarna som kommer in ger sitt yttersta också. Så ska jag höja någon idag så blir det vår målis, Victor Lidh, som gör några fina räddnings som räddar oss. Även Lukas Eriksson gör ett bra inhopp idag så han ska också ha lite extra klapp på axeln.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.