Felix Rosenqvist har kört hem Meyer Shank Racing-stallets bästa slutplacering någonsin i NTT Indycar serien, trots att en däckexplosion tvingade honom att bryta helgens final på Nashville Superspeedway och satte typisk punkt för en säsong präglad av bra fart men också en hel del oflyt.
Motorsport
Felix Rosenqvist bryter med däckhaveri

20 par deltog i måndagens handikapptävling. Paret Solveig Salomonsson och Lennart Salomonsson vann med 61 procent. På andra plats kom Ulla Wärnå-Karlsson och Lennart Karlsson med 59 och sedan var det tätt! Ingrid Larsson och Lars Djurvall med 55,7, J-B Strandberg och Ulf Wallin med 55,3, Eva-Marie Stigsson och Marianne Nilsson med 55,29 och Per-Axel Wärnå och Niclas Hultberg med 55,25.
Tisdagens tävling samlade tolv par och Curt Petersson och Lars Hermansson segrade med 67 procent. Tvåa kom Ing-Marie Green och Per Green med 61 och trea kom Rose-Marie Jarl och Gunilla Åhlander med 57.




